GENÇAĞA KARAFAZLI

(ORDU)- Ordu Çevre Derneği ve Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe’de kıyı ve deniz dolgusu projesine karşı açtığı davada bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Gönüllüler adına açıklama yapan Mihrigül Aydın, "Gelişmiş ülkelerdeki gibi sahillerimizin her köşesinden denize girme özgürlüğümüz olmalı. Mavisi ve yeşiliyle cennet olan güzel Perşembe'mizin doğal güzelliği asla bozulmamalı ve betonlaşmamalı" dedi. 

Ordu Çevre Derneği ve Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe ilçesinde kıyı ve deniz dolgusu projesine karşı Ordu İdare Mahkemesi’ne açtıkları davada bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Üniversite öğretim görevlilerinden oluşan heyet, Perşembe halkının da katıldığı incelemede hakim eşliğinde tarafların iddialarını dinledi. Bilirkişi heyeti, bir ay içerisinde hazırlayacakları inceleme raporunu mahkemeye sunacak. Heyet raporu sonrası mahkemenin belirleyeceği tarihte duruşma gerçekleştirilecek.

"Sahili olmayan şehir istemiyoruz"

Deniz ve kıyı dolgusu projesi inceleme sonrası Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri adına açıklama yapan Mihrigül Aydın, şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkelerdeki gibi sahillerimizin her köşesinden denize girme özgürlüğümüz olmalı. Mavisi ve yeşiliyle cennet olan güzel Perşembemizin doğal güzelliği asla bozulmamalı ve betonlaşmamalı. Samsun gibi sahili olmayan, betonlaşmış bir şehir asla istemiyoruz. İstanbul’dan gelen, dünya vatandaşı olan dostlarımız profesör bilim ve hukuk insanlarını ağırladık bu hafta sonu, doğal olan bu sahil şeridine hayran kaldılar. Lütfen ama lütfen kentimize dokunulmasın, doğal güzelliğimiz, balıklarımızın florası bozulmasın istiyoruz. İstiyoruz ki öncelikle arıtma tesisi kurulsun ve tüm kıyılarımızdan denize girebilelim. Var olan kaynaklarımızı, bütçemizi rant için değil gerçek ihtiyaçlarımız için kullanmalıyız. Burada da görüldüğü gibi denizi doldurup, betonlaştırıp otopark gibi amaçlar için kullanmanın son derece plansız ve çevre katline yol açtığı da oldukça net ve açıktır. Sonuç olarak sahilimiz betonlaşmasın, doğal güzelliği bozulmasın."

 

 

 

Kaynak: anka