BURHAN DEMİRCİOĞLU

(OSMANİYE)- Osmaniye’de Kurbanlık pazarında satıcılar satamamaktan, alıcılarda fiyatlardan memnun  değil. Ahmet Gürlek, "Daha siftah etmedik, 10 günden beri buradayız. Daha kuruş alamadık. Durmadan cepten, oradan buradan para alıp yem alıyoruz. Satışımız yok şu anda yok. Bu son zaten bırakacağız" dedi. Asgari ücretle geçinen bir vatandaş ise, "Maaşı ikiye katlıyor, üçe katlıyor. Normal bir mal alsan 20 bin liradan aşağı mal yok. Fiyatlar pahalı" diye konuştu.

Osmaniye kurbanlık pazarında satıcılar da alıcılar da durumlardan memnun değil. Kurban satıcısı satamamaktan, kurbanlık almaya gelen vatandaşlar ise pahalılıktan yakınıyor.

"Bu son zaten, bırakacağız"

Besici Ahmet Gürlek, "Hayvan besliyoruz ama zor durumdayız. Yem başını aldı gitti. Daha siftah etmedik, 10 günden beri buradayız. Daha kuruş alamadık. Durmadan cepten, oradan buradan para alıp yem alıyoruz. Satışımız şu anda yok. Ne yapacağız bilmiyorum. Bu son zaten bırakacağız" dedi. Besici Yasin Altun ise, "Bu seneki bu kurban piyasası çok berbat. Yıllardır hayvan satarız, üretsek de para kazanamıyoruz, alsak da para kazanamıyoruz. Yemle başa çıkamıyoruz artık. Bu gidişle kimse hayvancılıkla uğraşmaz" diye konuştu.

Besici Nurettin Çetin, "Bu hayvanları alırken iki ay önce kilosu 260 liradan bu malı aldım, şu anda müşteri gelip bana ne diyor biliyor musunuz? 190 lira, her yerde 190 liraya mal satılıyor. 190 liraya ben bu malı verirsem ben nasıl bu işin içinden çıkacağım? Çiftçinin çektiği çile rezalet yani tamamen bitmişiz de nereye kadar götürecekler bizi onu bilmiyoruz" şeklinde konuştu. Besici İrfan Verdi, "Biz durumdan memnun değiliz. Kimse bu çadırlardan hiç kimse satıştan memnun değil. Milletin alma gücü yok. Ben 10 gündür buradayım daha iki tane satmışım" dedi.

Bir vatandaş, "Benim bütçeme göre fiyatlar çok yüksek. 17- 18 binden aşağı mal demiyorlar nasıl alıpta satacaksın. Devletin bana verdiği 4 bin 500 lira bir maaş alıyorum" dedi. Bir başka vatandaş, "Fiyatlar bize bir vatandaş olarak çok pahalı geldi. Bir asgari ücret ile çalışan bir insan nasıl alacak? Ben asgari ücret alan bir vatandaşım maaşı ikiye katlıyor, üçe katlıyor. Normal bir mal alsan 20 bin liradan aşağı mal yok. Fiyatlar pahalı" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: anka