Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu

(ANKARA) - Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmadığını belirterek, domuz eti ve ürünlerinin ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satıldığını söyledi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya Türkiye’de hangi tarihten itibaren domuz eti satışına izin verildiğini sordu. Tanal, önergesinde, Bakan Yumaklı’ya; "Ülkemizde domuz üretim ve satışı yapan çiftlik var mıdır? Şayet varsa kaç tanedir? Söz konusu çiftlikler nerelerdedir? Ülkemizde domuz üretim çiftliği kurmak ile diğer et üretim çiftliklerini kurmak aynı koşullara mı tabidir? Şayet değilse domuz üretim çiftliği kurmak için aranan özel şartlar nelerdir” sorularını yöneltti.

Tanal'ın önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmadığını belirtti. Bakan Yumaklı, domuz eti ve ürünlerinin ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satıldığını açıkladı.

Bakan Yumaklı’nın cevabında şu ifadeler yer aldı:

"5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanuna dayalı olarak yayımlanan mevzuat kapsamında domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmamaktadır. Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği gereğince ise domuz etlerinin diğer hayvan türlerine ait etlerden ve diğer gıdalardan ayrı olarak üretilip satışa sunulması gerekmektedir. Domuz kesimhane ve domuz eti işleyen tesislerde başka bir türe ait hayvan kesilmesi ve işlenmesi, başka bir hayvan türü ile nakledilmesi, ambalajlanması, depolanması ve satışı kesinlikle yasaktır. Domuz eti ve ürünleri ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satılmakta olup gerek bu turistik tesislerin gerekse bu çiftliklerin ve işletmelerin denetim ve kontrolleri Bakanlığımızca düzenli olarak yürütülmektedir. Bakanlığımızca, ülkemizdeki tüm hayvancılık işletmeleri gibi domuz çiftlikleri de 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında kayıt altına alınmaktadır."

 

Kaynak: anka