Başkan Karaçay:  Üreten Samandağ'ın  İlk Projesi Başlıyor Başkan Karaçay: Üreten Samandağ'ın İlk Projesi Başlıyor

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası(TÖB-SEN) Genel Merkezi deprem bölgesinde okulların tadilatının ve onarımının yapılmaması ile alakalı basın açıklaması yaptı.                            
Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen vasın açıklamasını TÖB-SEN adına Yürütme Kurulu Başkanı Deniz Ezer gerçekleştirdi.
Başkan Ezer, yaptığı açıklamada “Bugün burada, Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası olarak, başta Defne ilçesi olmak üzere deprem bölgesindeki okulların bir an önce onarılması ve çocuklarımızın eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri için yetkililere seslenmek amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Bizler, Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası olarak, deprem felaketinden etkilenen Defne ilçesinde yaşayan çocuklarımızın eğitim hakkının korunması için acil bir çağrıda bulunuyoruz. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen, birçok okul hala hasarlı durumda ve onarım çalışmaları başlamamıştır. Bu durum, Defne’de yaşayan çocuklarımızın eğitim hayatını ciddi şekilde aksatmakta ve geleceğe umutla bakmalarını engellemektedir.
6 Şubat depremi üzerinden bir buçuk yıl geçti. Maalesef, birçok bina gibi okullarımız da ciddi şekilde zarar görmüştür. Bu durum, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın eğitim hayatını olumsuz etkilemekte ve onların geleceğini tehlikeye atmaktadır. Defne ilçemiz 1.5 yıldır okulsuz bırakılmış durumda, yetkililere sorduğumuzda az hasarlı ve orta hasarlı okulların onarılma süreci başlatılmış dosyalar Ankara’da bekletiliyor denilmektedir. Bu yaklaşım Defne ilçesinin açıkça ihmal edildiğinin itirafıdır. Yetkililer işi birbirine atmak dışında bir şey yapmıyor? Defne ilçesinde 6 okul yıkıldı 6 okulda hasarlı bir şekilde onarımları yapılmak için bekletiliyor yani Defne ilçesinin 12 okul çocukların elinden alınmış durumda. Ayrıca niyeti ortaya koyan bir örnekte verebiliriz örneğin Nezahat Güven Anadolu Lisesi az hasarlı bir bina olup en fazla 3 ayda eğitim öğretime hazırlanacak bir bina, bu bina onarılmadı ve belirsizliğe mahkum edildi. Aynı binada merkezi sınavda yapıldı, seçim sandıkları da kuruldu. İlginç olanda sınav yapılan, seçim sandıkları kurulan binada eğitim yapılamıyor! Defne olçesinin en güzide okullarından Selim Nevzat Şahin Anadolu lisesi Hatay Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilmiş durumda  öğrenciler tel örgüler arasında ders görmekteler.
Aşağıdaki listede sözde tadilat ihalesine çıkılan ama bir türlü Ankara'dan gelmeyen dosyalar var. 6 okul onarılmayı bekliyor, yıkılan 6 okulun akıbeti belirsiz. Yani yerlerine yeni okulun yapılıp yapılmayacağı konusunda kimse bilgi sahibi değil, velilerin bilgisi yok. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bilgisi olduğu konusunda şüphemiz var bilgi sahibi olsalar kamuoyuna açıklama yaparlardı. İl ve İlçe müdürlükleri hasarlı okulların tadilatının ne zaman yapılacağı konusunda bilgi sahibi değiller olsa açıklama yaparlardı.
Müfredat peşinde koşan, Öğretmene sopa gösterme amacıyla Öğretmenlik Meslek Kanununu hazırlayan, mülakatta ısrarcı olan Milli Eğitim Bakanlığı deprem bölgesinde okulları tadilata sokamıyor veya Defne ilçesi bilerek isteyerek ihmal ediliyor.
3 okulun öğrencilerini veya 2 okulun öğrencilerini bir binada tutarak soruna çözüm bulduklarını söyleyen yetkililere sesleniyoruz depremden 1.5 yıl geçti. Okullarımızı geri istiyoruz. Çocuklarımızın nitelikli eğitim hakları engellenemez. Defne ilçesinde ;
Hasar Alan Okullar;
▪️Nezahat Güven And. Lisesi (Az hasarlı)
▪️Fehmi Çankaya ilkokulu (Az hasarlı)
▪️Defne İpekyolu MTAL (Az hasarlı)
▪️Çekmece Şehit Hakan Üçyıldız 
 (İlk karar: Yıkılacak Sonra: Orta hasarlı)
▪️ Şehit Türkmen İlkokulu(orta hasar) derhal onarılmalı ve eğitim öğretime açılmalıdır.
AYRICA Yıkılan;
▪️Mehmet Rende Ortaokulu
▪️Cengiz Topel İlkokulu 
▪️Mustafa Akbay İlkokulu
▪️Dursunlu Gazi İlkokulu 
▪️Çekmece Yılmaz Nurlu(Prefabrikte Eğitim Sürdürüyor)
▪️Defne Anadolu Lisesi  bu okulların yerine yeni okullar yapılmalıdır.
Unutmayalım Eğitim Her Çocuğun Hakkıdır
Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan eğitim hakkı, her çocuğun en temel haklarından biridir. Bu hak, doğal afetler sonrasında dahi kesintiye uğramamalı, aksine daha fazla desteklenmeli ve korunmalıdır. Ancak, bölgemizde birçok çocuk, hasarlı okullar nedeniyle eğitimlerine devam edememektedir. Bu durum, çocuklarımızın psikolojik ve akademik gelişimlerini ciddi şekilde etkilemektedir.
Tüm yetkilileri ve sorumlu kurumları, Defne ilçesi başta olmak üzere deprem bölgesindeki okulların onarımı için acil ve etkili adımlar atmaya davet ediyoruz. Eğitim altyapısının yeniden inşası için gerekli fonların ve kaynakların derhal sağlanmalıdır.
**Talebimiz nettir; Defne ilçesinde hasarlı okulların bir an önce onarılması ve çocuklarımızın eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmesi için gerekli tüm adımların hızla atılması gerekmektedir. Eğitim, her çocuğun temel hakkıdır ve bu hakkın korunması, toplumsal bir sorumluluktur.
Deprem felaketinin yarattığı yıkımın etkilerini en aza indirmek ve çocuklarımızın geleceğe umutla bakmalarını sağlamak, hepimizin ortak görevidir. Eğitim sisteminin bu zorlu süreçte ayakta kalması ve çocuklarımızın eğitim hakkının korunması için tüm toplumun ve yetkililerin desteğini bekliyoruz.
TÖBSEN olarak, Defne’ de ki hasarlı okulların onarılması ve çocuklarımızın eğitimlerine devam edebilmesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz.” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları