(İSTANBUL) - Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Kurban Bayramı öncesi gıda güvenliğine ve kırmızı etin uygun şartlarda kesilmesi ve saklanması konularına dikkati çekti. TÜGİS Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, “Kesilen etler serin bir yerde dinlendirilerek uygun sıcaklıklarda saklanmalı. Küçükbaş hayvan karkasları en az dört saat, sığır karkasları ise en az sekiz-on saat dinlendirildikten sonra parçalanmalı ve soğutma işlemi uygulanmalı” dedi. 

Temel protein kaynaklarından kırmızı etin, güvenli bir şekilde tüketilebilmesi için hijyen ve uygun muhafaza koşullarının sağlanması hayati önem taşıyor. Kurban Bayramı yaklaşırken, TÜGİS, kesim sırasında uyulması gereken hijyen koşulları ve etin uygun şartlarda muhafazası konularına dikkati çekerek uyarılarda bulundu. 

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların, gıda güvenliği için uygun hijyen ve muhafaza koşullarını sağlamaya azami özen göstermesi gerektiğini belirten TÜGİS Başkanı Kaan Sidar, şunları söyledi:

“Gıda sanayimiz gıda güvenliğini sağlamak için çeşitli antibakteriyel ve inovatif işleme teknolojileri kullanıyor. Yüksek basınçlı işlem (HPP) teknolojisi, et ürünlerinde bakteriyel kontaminasyonu azaltmak için kullanılırken, modifiye atmosfer paketleme ve vakum paketleme gibi yöntemlerle tazelik muhafaza ediliyor. Gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla üretilmiş olan bu teknolojilerin ev ortamında uygulanabilmesi mümkün olmasa da risklerin minimize edilebilmesi için vatandaşların bilim insanlarının tavsiyelerine uyması gerekiyor.”

Kurbanlık hayvan satın alımında ve kesiminde dikkat edilecek önemli konuların altını çizen TÜGİS Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık ise şunları kaydetti:

“Güvenli kurban eti tüketimi, hayvanların uygun koşullarda beslenmesi ve yetiştirilmesi, asgari hijyenik şartlarda kesilmesi ve etlerin hijyenik ortamlarda hazırlanıp sunulmasıyla sağlanabilir. Bu süreçte hijyen koşullarına dikkat edilmesi, hem halk sağlığı hem de hayvan sağlığı için kritik bir rol oynuyor. Kurban etlerinin hijyenik bir şekilde muhafazası, etin kalitesinin korunması ve halk sağlığının güvencesi açısından büyük önem taşıyor. Kesilen etler serin bir yerde dinlendirilerek uygun sıcaklıklarda saklanmalı. Küçükbaş hayvan karkasları en az dört saat, sığır karkasları ise en az sekiz-on saat dinlendirildikten sonra parçalanmalı ve soğutma işlemi uygulanmalı. Etlerin hızla bozulmaması için sıcak halde kapalı kaplara veya poşetlere konulmamalı ve üst üste istiflenmemeli. Buzdolabında muhafaza süresi genellikle beş-altı gün olup, kıyma haline getirilmiş etlerin muhafaza süresi ise en fazla on iki saat olmalı. Daha uzun süreli muhafaza için etler -18°C'de dondurulmalı ve gerektiğinde kullanılmak üzere küçük porsiyonlar halinde muhafaza edilmeli.”

ADVERTORIAL YAYIN

Konyaaltı kreşlerindeki minikler, mezun olmanın heyecanını yaşadı Konyaaltı kreşlerindeki minikler, mezun olmanın heyecanını yaşadı

Kaynak: anka