HABER: ZEYNEP BOZUKLU / KAMERA: BERKİN GÜLSOY

(ANKARA) - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aylık yüzde 3,37, yıllık yüzde 75,45 olarak açıkladığı mayıs ayı enflasyon verilerine vatandaşlar tepki gösterdi. Ankaralı bir emekli, "Bu verilere inanmıyorum. Enflasyon oranı yüzde 200'ün altında değil. O başımızdaki aç var ya, alsın gitsin emekli maaşlarını" dedi. Bir başka vatandaş, “Az önce bir mercimek çorbası baktım 75 lira diyor. Ekmek 10 lira. TÜİK alışveriş yaptığı, fiyat ayarladığı yerleri söylesin vatandaş da oradan alışveriş yapsın” diye konuştu.

TÜİK, mayıs ayı enflasyon oranını yüzde 3,37, yıllık enflasyonu ise yüzde 75,45 olarak açıkladı. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Ankaralı vatandaşlar, açıklanan verilere tepki gösterdi.

Emekli bir vatandaş, "Bu verilere inanmıyorum. TÜİK doğru mu söylüyor? Maalesef hayır. Enflasyon oranı yüzde 200'ün altında değil. 1 ekmek olmuş 10 lira. 34 yıllık emekliyim, aldığım maaş 12 bin 500 lira. Bu parayla ben nasıl kurban keseyim” dedi.

Bir başka vatandaş, "Verdiği parayı da alsın. O başımızdaki aç var ya, alsın gitsin emekli maaşlarını” ifadesini kullandı.

"Ne yaptınız da siz emekli yılı ilan ediyorsunuz"

Emekli Yakup Yılmaz, "TÜİK verileri yanlış. Ben memur emeklisiyim. Bundan 6 ay önce asgari ücretten 500 lira önde alıyordum. Şu an asgari ücretin 2 bin 500 lira gerisine düştüm. Emeklinin cebine 5 kuruş giriyor mu? 'Emekli yılı' dediler, bunu biz kabul etmiyoruz. Ne yaptınız da siz emekli yılı ilan ediyorsunuz? Çok perişanız. Emekli salak mı” dedi.

Başka bir emekli vatandaş da "Yazık değil mi? Şu anda benim ekmeğimi yiyorlar. Bu durum emekli için bir hakarettir” diye konuştu.

"Benim emekli maaşımı baştakilere verelim, onlar alışveriş yapsın"

TÜİK verileri için 'yalan' diyen bir vatandaş da "Az önce bir mercimek çorbası baktım 75 lira diyor. Ekmek 10 lira. TÜİK alışveriş yaptığı, fiyat ayarladığı yerleri söylesin vatandaş da oradan alışveriş yapsın. Benim emekli maaşımı baştakilere verelim, onlar alışveriş yapsın. Asgari ücret 17 bin lira olup da 18 bin lira ev kirası olduğu zaman vatandaş ne yapacak” ifadesini kullandı.

Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu

 

Kaynak: anka