Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş Denizli Şubesi üyeleri, saat 04.17’de Delikliçınar Meydanı’nda bir araya gelerek; 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren vatandaşları andı. Birleşik Kamu İş Denizli Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Deprem değil, devleti yönetenlerin liyakatsiz anlayışları bizi öldürmektedir. Hayatın yeniden doğal akışının sürebilmesi için insan odaklı planlamanın yapılması gerekmektedir. Müteahhitleri besleyen rant politikaları değil, denetime bağlı insan hayatını önemseyen uygulamalar olmalıdır. Birilerini varsıl yapan denetimsizlik, insanları öldürmektedir. Öldüren değil, yaşatan uygulamalarla yarınlara daha güvenle, umutla bakmak istiyoruz” dedi.

Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş Denizli Şubesi üyeleri 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Delikliçınar Meydanı'nda saat 04.17’de düzenlenen anma etkinliğine katıldı. Anma etkinliğine; CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da katıldı.

Birleşik Kamu İş Denizli Başkanı Namık Kemal Aydoğan, anma etkinliğinde şunları söyledi:

“11 ilimizi etkileyen büyük deprem felaketinin acısı içimizde yanmaya devam ediyor. 100 binin üzerinde vatandaşımızın aramızdan ayrıldığı, yüzbinlerce vatandaşımızın evinin yıkıldığı, evsiz kaldığı, sevenlerini ve yakınlarını kaybettiği büyük felaketin birinci yılındayız. Hala artçı depremlerin sürdüğü, acıların tazelendiği bu felaket için yaraların sarılması için planlı bir çalışma henüz yok. Birçok vatandaşımız evsiz barksız konteynerlerde yaşamakta. Daha ne kadar bu şekilde yaşayacaklarını da bilmemektedirler. Bu felakette ve yine 1999 Marmara Düzce depremlerinde can kayıplarının asıl nedeni plansız yapılaşma ve denetimsiz inşaat sektörüdür. Rant odaklı yapılaşma yüzbinlerce insanımızın canını almıştır. Bu şekilde plansız ve denetimsiz süreç devam ettiği sürece de bu can kayıpları olmaya devam edecektir.

Deprem değil, devleti yönetenlerin liyakatsiz anlayışları bizi öldürmektedir. Hayatın yeniden doğal akışının sürebilmesi için insan odaklı planlamanın yapılması gerekmektedir. Müteahhitleri besleyen rant politikaları değil, denetime bağlı insan hayatını önemseyen uygulamalar olmalıdır. Birilerini varsıl yapan denetimsizlik, insanları öldürmektedir. Öldüren değil, yaşatan uygulamalarla yarınlara daha güvenle, umutla bakmak istiyoruz. Bölgede binlerce okul hala yıkık durumda olup öğretmen ve öğrencilerimiz çadır okullarda ve konteynerlerde eğitime devam etmektedir. Eğitimi olmayan bir toplum ayağa kalkamaz Birleşik Kamu-iş ve Eğitim-iş olarak yaralarımızın sarılması için ne gerekiyorsa her türlü desteğe hazırız."

Kaynak: anka