ESRA NUR PERVAN

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Yoğun bir diplomasi çalışması sürdüren bir Türkiye var. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Tabii ki bu sorunun çözümü bir asırdan bu yana Filistin topraklarını işgal eden, işgalli saldırganları durdurmanın yolu ve çaresi orada bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulmasından geçiyor" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bazı programlar ve ziyaret için geldiği Trabzon'da HAK-İŞ Konfederasyonu’nun Filistin için düzenlediği yürüyüşe katıldı. Tunç, yürüyüşün ardından şu açıklamayı yaptı:

ÖZGÜR ÖZEL: "İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ'Nİ KUTLUYOR, BU MÜBAREK GÜNÜN TÜM DÜNYAYA HUZUR VE BARIŞ GETİRMESİNİ DİLİYORUM" ÖZGÜR ÖZEL: "İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ'Nİ KUTLUYOR, BU MÜBAREK GÜNÜN TÜM DÜNYAYA HUZUR VE BARIŞ GETİRMESİNİ DİLİYORUM"

"ORADA AKAN KANIN DURMASI HEPİMİZİN DİLEĞİ"

"Soykırım yapılıyor. Bebekler katlediliyor. Çocuklar katlediliyor. 20 binden fazla Filistinli şehit edildi. Bunun yüzde 70'i çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Çocuklar katledilirken maalesef uluslararası kuruluşlar, uluslararası sözleşmeler bu sözleşmelere imza attığını iddia eden ülkeler, devletler maalesef sessiz kalmaya devam ediyor. İnsanlık vicdanı bugün Trabzon'da olduğu gibi Avrupa'nın ve dünyanın değişik ülkelerinde caddeler Filistin'e destek, İsrail'i lanetleme yürüyüşleriyle dolup taşarken uluslararası kuruluşların etkisizliği, sessizliği maalesef devam ediyor. Türkiye olarak başından bu yana sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde oradaki akan kanın insanlık suçunun önlenmesi, çocuk katliamının durması noktasındaki mücadelemizi hep sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Uluslararası kuruluşların, insanların sorunlarına çözüm olmadığını Sayın Cumhurbaşkanımız çok uzun yıllardan bu yana seslendirmeye devam ediyor. Dünya beşten büyüktür. Daha adil bir dünya mümkündür derken işte bugünlere işaret ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin huzuruna getirilen ateşkes önergeleri sadece bir üyenin Amerika Birleşik Devletleri'nin ‘hayır’ oyuyla maalesef savaşa, bebek katliamına devam denilebiliyor. İşte böyle bir haksız, hukuksuz uluslararası hukuka aykırı kararların alındığı bir dünya düzeninin değişmesi noktasında Türkiye olarak sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde hep seslendirmeye devam edeceğiz inşallah. Oradaki akan kanın bir an önce durması hepimizin dileği. Yoğun bir diplomasi çalışması sürdüren bir Türkiye var. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. 

"TÜRKİYE'Yİ TERÖRDEN ARINMIŞ BİR GELECEĞE KAVUŞTURMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ"

Tabii ki bu sorunun çözümü bir asırdan bu yana Filistin topraklarını işgal eden, saldırganları durdurmanın yolu ve çaresi orada bağımsız bir Filistin Devleti'nin kurulmasından geçiyor. Bağımsız bir Filistin Devleti kuruluncaya kadar bu mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye olarak mazlumların, kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz inşallah. Ben tekrar Trabzonlu hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu tertip heyetine özellikle çok teşekkür ediyorum. Sadece Trabzon'da değil Hak-İş ve Filistin Dayanışma Platformu'nun çok kıymetli üyeleri, diğer illerimizde de aynı duyarlılığı gösteriyorlar. Ben özellikle bugün Trabzon'daki hemşehrilerimize çok çok teşekkür ediyorum. PKK terör örgütünü lanetliyoruz 12 şehit verdik daha geçtiğimiz hafta. Terörle mücadelemizden hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum. Ve milletimize başsağlığı diliyorum. Terörün kökünü kazıyıncaya kadar bu mücadelede durmak yok diyorum inşallah. Hep beraber Türkiye'yi huzurlu bir geleceğe, terörden arınmış bir geleceğe inşallah kavuşturmanın gayreti içerisinde çalışmaya devam edeceğiz."

 

Kaynak: anka