(ANTALYA)- Antalya Büyükşehir Belediyesi, Doğal Yaşam Parkı’ndaki hayvanları, sıcak havadan olumsuz etkilenmemeleri için buzlu meyve kokteylleri ve fıskiyeler ile serinletiyor.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeyrek: “Yaşanan sıkıntılarda tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız” Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeyrek: “Yaşanan sıkıntılarda tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'nda bulunan bin 400'den fazla hayvan, kentte aniden yükselen hava sıcaklığından olumsuz etkilenmemeleri için özel olarak serinletiliyor.

Hayvanlar, kafeslerindeki havuza giriyor, su fıskiyeleri ve buzlu meyve kokteyli ile ferahlıyor. Parktaki görevliler sıcaktan bunalan hayvanları özel hazırlanmış buz kalıpları içinde meyve ve sebze kokteylleri ile besliyor. Bozayıların, lemurların ve maymunların karpuz, portakal, kiraz, muz, elma gibi meyvelerden oluşan buzlu kokteyllerini yediği anlar ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Doğal Yaşam Parkı'nda sıcaklara karşı ayrıca kafeslere konulan fıskiye sistemi, havuzlar, koyu gölgelik alanlar aracılığıyla da serinlemeleri sağlanıyor.

Serinletici yaz diyeti uygulanıyor

Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Veteriner Hekim Aygül Arsun, hayvanların sağlığını korumak için sıcaklar başlamadan tüm barınaklarda önlemlerin alındığını belirterek, "Gölgelik alanlar oluşturuluyor, fıskiye sistemi kontrol ediliyor, ihtiyaçlarına göre havuzlar yenilenip bakımları yapılıyor. Yaz aylarında hayvanlar için kalorisi düşük daha çok sulu meyve ve sebzelerden oluşan 'yaz diyeti' uyguluyoruz. Hayvanlar, hem sosyal olarak merak ve becerisini geliştiriyor hem de soğutulmuş yediği için serinliyor. Yaşam parkında bulunan bozayı ailesi, havuza girerek, kuşlar ise kafeslerindeki fıskiye sistemiyle serinliyor. Örneğin, lamaya sıcaklardan etkilenmemesi için yazlık tıraşını yaptık. Bazı türdeki hayvanların alışkanlıklarına göre çamur havuzları ile serinletme işlemi yapılıyor" dedi.

Kaynak: anka