(ANKARA) - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve gelişinin birinci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, "gri listeden çıkış süreci için teknik çalışmaların tamamlandığını, teknik raporun olumlu olduğunu" bildirdi. Şimşek, “Enflasyonda belirgin ve kalıcı düşüş dönemine giriyoruz. Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 33,2” ifadesini kullandı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve gelişinin birinci yıl dönümü dolayısıyla “İlk yılın muhasebesi” notuyla sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti:

“Program çalışıyor, politika önceliklerimizde katettiğimiz mesafe doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Mali disiplin. Bütçe açığı yüksek ama deprem harcamaları hariç açığın milli gelire oranı 2023’te yüzde 1,6 gerçekleşti. Harcama disiplini, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikasına devam edeceğiz. Açığı 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirmekte kararlıyız.

Yıllık cari açık 26 milyar dolar düştü

Büyümede dengelenme. Net dış talebin büyümeye katkısı 5 çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndü. Güçlü iç talep nedeniyle oluşan makroekonomik dengesizlikleri gideriyoruz.  Sürdürülebilir cari açık. Yıllık cari açık 26 milyar dolar düştü. Dış borcun sürdürülebilirliği için yüzde 2,5’in altında cari açık hedefine yönelik yapısal dönüşümü hızlandırıyoruz. Daralan açık sonucu azalan dış finansman ihtiyacıyla kalıcı rezerv birikimi sağlayacağız.

Merkez Bankası brüt rezervleri 142 milyar doları aştı

Dış finansmana erişim. Bankaların dış borç çevirme oranı yüzde 96’dan yüzde 153’e, reel sektörün yüzde 73’ten yüzde 118’e yükseldi. Bankalar yılbaşından beri 4,1 milyar dolar sermaye benzeri dış kaynağa erişim sağladı. Uzun vadeli, sermaye benzeri dış finansmanı artırmak önemli hedefimiz. Rezerv Birikimi. Merkez Bankası brüt rezervleri 44 milyar dolar artarak 142 milyar doları aştı. Swap hariç net rezervler pozitife döndü.

Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 33,2

KKM’den çıkış. KKM stoku 1,2 trilyon TL azaldı. TL mevduatın toplam içindeki payı 16,2 puan arttı. KKM stokunu kademeli olarak azaltmaya devam edeceğiz. Dezenflasyon süreci başlıyor. Yıllık enflasyonda en yüksek seviye geride kaldı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı düşüş dönemine giriyoruz. Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 33,2, 24 ay sonrası beklentisi yüzde 21,3 seviyesinde.

Gri listeden çıkış süreci. Teknik rapor olumlu

Güven artıyor. Risk primimiz CDS 440 baz puan düştü. Kredi notumuz arttı, görünümümüz pozitif.  

Gri listeden çıkış süreci. Teknik çalışmalar tamamlandı, yerinde denetim yapıldı. Teknik rapor olumlu. Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadelede kararlıyız.

Enflasyonu tek haneye indirmek meşakkatli olsa da başaracağız

İçişleri Bakanı Yerlikaya: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasına sebep olan  R. C. Ç. adlı şahsın 1,5 yıldır bipolar tedavisi gördüğü tespit edilmiştir" İçişleri Bakanı Yerlikaya: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasına sebep olan R. C. Ç. adlı şahsın 1,5 yıldır bipolar tedavisi gördüğü tespit edilmiştir"

Yapısal dönüşüm. Yeni sanayi politikası uyguluyoruz. İkiz dönüşümü hızlandırıyoruz. Yatırım ortamının iyileştirilmesi ile uluslararası doğrudan yatırımları artırmayı hedefliyoruz. 

Sonuç olarak; program çalışıyor ama daha kat edecek yolumuz var. Enflasyonu tek haneye indirmek meşakkatli olsa da programımızı kararlılıkla uygulayarak başaracağız. Tüm hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız.”

Kaynak: anka