Çukurova Belediyesi’nin Lions Uluslararası Kulübü iş birliğiyle yaşama geçireceği Lions Sosyal Tesisleri’nin temeli atıldı.

Çukurova Belediyesi Lions Sosyal Merkezi’nin temel atma töreni Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Lions Uluslararası Başkanı Brian Sheehan, Lions yöneticileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapıldı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Başkan Çetin, 2014 yılında belediye başkanı seçildikten 7 ay sonra ilk toplu açılış törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Daha sonra her yıl bir toplu açılış töreni yaptıklarını belirten Başkan Çetin, “Son olarak 30 Ağustosta 9 toplu açılış töreni yaptık. Hepsi çok görkemli geçti. Bugün burada bir toplu açılış töreni gerçekleştirmiyoruz ama yine de burayı bir miting alanına çevirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

6 Şubat depremlerinde de bahseden Başkan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş merkezli depremler Adana’nın diğer ilçelerinde 5,1 büyüklüğünde hissedilirken Çukurova’da 6,7 büyüklüğünde ölçüldü. 11 bina yıkıldı, yüzlerce insanımızı kaybettik. Yıkılan binaların hepsi 1992 ila 1997 yılları arasında yapılmıştı. Yeni binalar bir hasar görmedi. Çukurova’daki yapı stoku sınıfı geçti. O dönemde insanlar sokaklardaydı. Biz belediye olarak onların hiçbir şeyini eksik etmemeye çalıştık, halkımızın yanında olduk, tesislerimizi halkımıza açtık.”

Çetin, Lions Uluslararası Kulübü ile birlikte hayata geçirilecek sosyal merkezin depremzedelere de önemli hizmetler vereceğini vurguladığı konuşmasına, şöyle devam etti: 

“Çok sayıda belediyeden talep varken Çukurova Belediyesi’ni tercih ettikleri için teşekkür ediyoruz. Bu iş birliğinin devamını bekliyoruz. Mesela Çukurovalı gençler spor yapmak istiyor. Çukurova Belediyesi Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı Sultanlar Ligi’nde mücadele ediyor. Çukurova ilçesine 5 bin ya da 7 bin 500 seyirci kapasiteli spor salonu yakışır. İnşallah Lions Spor Salonu’nu da beraber yaparız. Şunu da belirtmeliyim ki, belediyecilikte hiçbir zaman acemilik yaşamadık, hiçbir zaman çıraklık yapmadık ama ustalık dönemine hazırız. Belediyeciliğin ustasıyım halkımızın hastasıyım. İnşallah en az bir dönem daha sizlerle birlikteyim. Çukurova’nın taliplisi çok ama biraz daha bekleyecekler. Perşembe günü açıklama yapılacak endişelenmeyin her şey gönlünüzdeki gibi olacak. Soner Çetin 1923 yılından beri nerede duruyorsa yine orada duracak. Sonuna kadar CHP içinde olacak, endişe etmeyin. Kapı kapı dolaşacağız ve CHP’nin o şanlı bayrağını Adana’da yine dikeceğiz.” 

Lions Uluslararası Başkanı Brian Sheehan, “Geçen yıldan beri eşimle birlikte Türkiye’ye üçüncü kez geldik. 11 ay önce faciayı görmek için gelmiştim. Çünkü dünyadaki Lionlar nasıl yardımcı olabiliriz diye düşünüyordu” diye konuştu. 

Lions Uluslararası Direktörü Lion Danyal Kubin de söz konusu tesisin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

MD 118 Konsey Başkanı Lion Ender Sakintuna ise Ender Sakintuna, “Yarınlarda yapacağımız eserle kadınlarımız çocuklarımız burada mutlu günler geçirecek. Uluslararası direktörümüze bize kaynak sağladığı için teşekkür ediyorum” dedi.

100. YILDA YÜZÜNCÜYIL’A TESİS

MD 118 Lions Federasyonuna Bağlı Yönetim Çevreleri Adına konuşan 118 U Genel Yönetmeni Erol Aydın, Cumhuriyetin 100. yılında Yüzüncüyıl Mahallesi’ne önemli bir eser kazandırmak için bir araya geldiklerini söyledi. Erol Aydın, şöyle konuştu:

“Bu tesisin yapılması için bize arsayı tahsis ettiği için Soner Çetin’e teşekkür ediyorum. Hayatımın en anlamlı günlerinden birini yapıyorum. Nerede bir ihtiyaç varsa orada olmayı amaç edinmiş Lionlar Atatürk’ün ilkelerinin yılmaz savunucusudur. Sizlerin bu esere sahip çıkacağınıza inanıyorum.”

Projenin mimarı Ayşe İlkay Demirkent, “Bugün burada sadece bu projenin mimarı olarak değil, aynı zamanda kayıpları olan bir depremzede olarak bulunuyorum. Geri dönüp baktığımda annem babam ve kardeşimi kaybetmenin çok derin üzüntüsünü yaşıyorum. Ailemle yaşadığım güzel duyguları bu tesiste yansıtmak istedim. Lions kulüpleri yöneticileri ve Başkan Soner Çetin’e teşekkür ediyorum” dedi.

Çukurova Belediyesi ile Lions Uluslararası Kulübü arasındaki protokol gereği yapılacak sosyal tesiste kreş, toplantı salonları, sosyal donatılar ve kafeterya yer alacak.

Kaynak: anka