DEM Parti: Bu Karar IŞID Lehine Verilmiştir DEM Parti: Bu Karar IŞID Lehine Verilmiştir

İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdulla Sakallı, yaşadığımız hava değişimine ilişkin açıklama yaptı.
İSTE Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sakallı, yaptığı endişe verici açıklamasında, bu yıl sıcaklıkların geçtiğimiz yıllara oranla 4 ila 6 derece arttığını belirterek hava sıcaklıklarındaki artışlarla birlikte Akdeniz ikliminin karasal iklime doğru ilerlediğini belirtti.
Doç. Dr. Sakallı, iklim değişikliğinin zaman geçtikçe daha da artacağını ifade ederek hava kirliliğinin artmasının ve doğa tahribatına devam edilmesinin iklim değişikliğini arttırdığını vurguladı.
Doğu Akdeniz’de ve özede Hatay'da ilkbahar mevsimine girmesiyle sıcaklıklar artmaya başladı. Hatay’da, gündüz saatleri adeta yaz mevsimini aratmayan sıcaklık varken gece saatlerinde kış mevsimini hissettiren hava durumu yaşanıyor. 
“YAĞIŞ MİKTARINDA DEĞİŞİKLİĞİN OLMAMASINA RAĞMEN BU YAĞIŞIN DÜŞME PERİYOTLARIN DA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER VAR”
 Yağış miktarının değişmemesine rağmen yağış periyodunun değiştiğine dikkat çeken Abdulla Sakallı, “Özellikle son 30 yılda sıcaklık artışı, diğer aylara göre ortalamanın bayağı üzerinde seyrediyor. Bu yıl yaklaşık 4 ila 6 derece arasında bir sıcaklık artışı gördük. Bu durum Akdeniz ikliminin yavaş yavaş karasal çölleşen bir iklime doğru ilerliyor. Çünkü bizim en büyük sıkıntımız yağış aralıklarının değişmesi ve yağış rejiminin değişmesidir. Bir yılda buraya düşen yağış miktarında, çok fazla değişiklik yok. Son 30 yılı incelediğimizde global su bütçesini modellediğimiz yayınımıza göre özellikle, İskenderun ve Akdeniz bölgesinde düşen yıllık yağış toplamında herhangi bir değişiklik yok. Bu değişikliğin olmamasına rağmen bu yağışın düşme periyotların da çok büyük değişiklikler var. Yağış periyotlarındaki değişim beraberinde güçlü kurak periyotları doğurmaktadır” dedi. 
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ARTARAK DEVAM EDİYOR”
 İklim değişikliğinin çeşitli etmenlere göre artığını belirten Sakallı, yaptığı açıklamada “İklim değişikliğini etkileyen faktörler artarak devam ediyor. İskenderun ilçesindeki; hava kirliliği, doğanın tahribatı, taş ocaklarının faaliyet göstermesi ve buna benzer etmenlerle iklim değişikliğinin etkilerini daha da artırarak karşımıza çıkaracaktır” ifadelerine yer verdi.
        Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları