Edirne Kent Konseyi Bilimsel Laik Eğitim Çalışma Grubu bileşenleri adına açıklama yapan Benay Gürsel, "İmam hatip okullarında okuyan öğrencilerimiz her öğün çok rahat bir biçimde et yiyebilmekte. Diğer okulların menüsüne baktığımız da ise bunu çok daha seyrek olduğunu görüyoruz. Hele taşımalı eğitimde, yemekler ne dengeli beslenme açısından yeterli ne de doyuruculuk açısından yeterli " dedi.

Edirne Kent Konseyi Bilimsel Laik Eğitim Çalışma Grubu bileşenleri adına bugün açıklama yapan Benay Gürsel, okullarda öğrencilere çıkan yemek menülerini değerlendirdi. Gürsel, şunları kaydetti:

"BUNUN GEREKÇESİ AÇIKLANMALIDIR"

"Edirne’de pansiyonlu okullarımızdan bazıları ile taşımalı eğitim veren okullardaki yemekler için ise sorunlar yerinde saymaktadır. Okulda ya da okul dışında yenen yemekten olan zehirlenmelere yer veren haberleri basından maalesef izlemekteyiz. İmam hatipler dışındaki, özellikle taşımalı eğitim veren okullarımızda yemek verilmesini başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkili makamlardan beklemekteyiz. Ayrıca imam hatip okullarında verilen yemek ile diğer okullardaki yemeklerin farklı olmasını da anlamakta güçlük çekiyoruz. Hemen her öğün et yiyebilen imam hatip okullarının öğrencilerine olan menü diğer okullarımızda farklıdır ki bunun gerekçesi açıklanmalıdır.

"HİÇBİR ŞEY YAPILMAMAKTA"

Yemeklerinin farklı olduğu birkaç ay öncesinde, okulların açıldığı sırada bütün pansiyonlu okullardaki yemek menülerini elde ettik. Bu elde ettiğimiz sonuçlara göre şunu gördük. İmam hatip okullarında okuyan öğrencilerimiz her öğün çok rahat bir biçimde et yiyebilmekte. Diğer okulların menüsüne baktığımız da ise bunun çok daha seyrek olduğunu görüyoruz. Hele taşımalı eğitimde, bu konuda yetkililere dilekçelerimizi de verdik. Yemekler ne dengeli beslenme açısından yeterli ne de doyuruculuk açısından yeterli ve bu konuda hiçbir şey yapılmamakta.” 

 

 

 

Kaynak: anka