(İZMİR) - İZFAŞ, BİFAŞ ve EFOR Fuarcılık iş birliği ile düzenlenen 'Wenergy-2.Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı', 9-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İzmir Fuar Merkezi’nde açılıyor.

Temiz enerji sektörüne ev sahipliği yapacak Wenergy Fuarı'nda, enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik ve Ar-Ge firmaları, otomotiv sektörü, elektrikli araçlar, şarj ekipmanları, enerji depolama firmaları, e-mobilite kuruluşları, lojistik başta olmak üzere enerji ile ilgili en güçlü üretici firmalar inovatif ürün ve teknolojilerini sergileyecek. 300'ü aşkın sektörü bir araya getirecek Wenergy-2.Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı'na birçok yabancı ülkeden de katılım bekleniyor.

Doğal Şehirler Birliği’nin yeni başkanı, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel oldu Doğal Şehirler Birliği’nin yeni başkanı, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel oldu

BİFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, etkinliğe ilişkin şunları söyledi:

“Temiz enerjinin yaygınlaştırılmasıyla doğayı, çevreyi koruyabileceğiz. Aynı zamanda ekonomik etkisi de yadsınamaz. Sürdürülebilir enerjinin yaygınlaştırılması enerji ithalatımızı azaltarak, cari açığı düşürecek, milyonlarla ifade edilen döviz, ülkemiz ekonomisine kazandırılacak. Biz de BİFAŞ Fuarcılık olarak bu alanda elimizden gelen desteği veriyoruz. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Wenergy ve We-Cycle fuarları ülkemiz açısından hem ekolojik hem de ekonomik anlamda çok kıymetli organizasyonlar.”

TÜRKİYE’DE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ ARTIYOR

Elektrik enerjisi kurulu gücünü 2023 yılında 100 bin Megavat üzeri bir seviyeye çıkartan Türkiye'de; yenilenebilir enerji kaynakları yüzde 54'lük paya sahip. Türkiye, Ulusal Eylem Planı’na göre; elektrik enerjisi kurulu gücünü 2035 yılında 190 bin MW'a, yenilenebilir kaynakların payını ise yüzde 65 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. 2035 yılına kadar kurulu güç artışının yüzde 74,3'ü rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarından oluşacak. Wenergy-1.Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, alanında en yetkin uzmanların ve enerji şirketlerinin katılımına sahne olacak. Sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak katılacağı kongrede; katılımcılar bilgi ve deneyimlerini paylaşarak, temiz enerji konusuna ışık tutacak.

ADVERTORIAL YAYIN

Kaynak: anka