İstanbul’da düzenlenen Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP 2023) Kapasite Geliştirme Eğitimi Ödül Töreni’nde eğitime katılım, başarıyla tamamlanan sınavlar ve SECAP sürecindeki ilerlemeleri dolayısıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı personeli ödüle layık görüldü.

Enerji Dönüşümü için AB: “Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi” projesine gözlemci belediye olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda ilerlemeye devam ediyor. Proje kapsamında düzenlenen eğitimler, raporlama ve izleme eğitimi ile tamamlandı. Eğitim sonunda yapılan sınav sonuçlarına göre EBB İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı personeli ödül almaya hak kazandı. 

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şunları kaydetti:

“Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Belediye Başkanları Sözleşmesi projesi kapsamında, EU4 Enerji Dönüşümü: Balkanlar ve Türkiye'deki Belediyelerin İttifakı ile birlikte, dayanıklı ve düşük emisyonlu bir topluma doğru işbirliği amaçlanmıştır. EU4ETTR projesi kapsamında, Türkiye'den seçilen 20 Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi imzacısı belediye arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de bulunmakta olup, 2023 yılı boyunca kapasite geliştirme eğitimlerine katılım sağlanmıştır. Eğitimler, 8 konu başlığı altında gerçekleştirilmiş olup ve SECAP hazırlığı ve uygulanmasıyla ilgili tüm aşamalara değinilmiştir. 8 aylık eğitim sürecinin sonunda düzenlenen eğitim sonu töreni ile gözlemci belediyelerin eğitime katılımları, başarıyla tamamlanan sınavları ve en önemlisi SECAP sürecindeki ilerlemeleri tebrik edilmiş ve ödülleri verilmiştir.” 

Kaynak: anka