Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin proje çağrısı ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Çocuk Hakları ve Proje Geliştirme Birimleri tarafından hazırlanan “Küçük Adımlar Otizm Sınıfı Projesi”, 2023 Doğrudan Yardım Programı (DAP - Direct Aid Program) kapsamında destek almaya hak kazandı.

Avustralya Ankara Büyükelçiliği'nin açmış olduğu 2023 Doğrudan Yardım Programı (DAP- Direct Aid Program) sonuçları açıklandı.

Kadirlili Çay Ocağı İşletmecisi: Emekli, 'yarım Çay Ver, 3 Lira Vereyim' Diyor Kadirlili Çay Ocağı İşletmecisi: Emekli, 'yarım Çay Ver, 3 Lira Vereyim' Diyor

Buna göre, program kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Çocuk Hakları ve Proje Geliştirme Birimleri tarafından hazırlanan, “Küçük Adımlar Otizm Sınıfı Projesi” Büyükelçiliğin değerlendirmesi sonucu başarılı bulunarak desteklenmeye değer görüldü.

Toplam bütçesi 10 bin Avustralya Doları olan projede, Eskişehir’de otizm tanısı alan çocuklara proje kapsamında ve sonrasında ücretsiz grup eğitim hizmeti verilmesi hedefleniyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eksi 25 Derneği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ortaklığında yapılacak çalışmalarda, otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocukların, sosyal etkileşim, iletişim becerileri ve rutinler konusunda yaşadıkları zorlukları büyük oranda aşmaları amaçlanıyor.

8 ay sürmesi planlanan proje ile otizmli çocuklara ve ailelerine sağlanacak faydanın yanı sıra proje kapsamında üniversite öğrencilerine gölge öğretmenlik yapmaları karşılığında ücret ödenerek üniversite öğrencilerine de destek olunacak.

Kaynak: