MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Eskişehir Alevi Dernekler Platformu tarafından Maraş Katliamı’nın 45’inci yıl dönümü nedeniyle cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. Açıklamada konuşan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, "Bu ülkede yaşayan 25 milyon Alevi’yi ötekileştirerek nasıl bir huzur ortamı sağlanabilir? Bundan sonra Maraşların olmayacağına kim garanti verebilir" diye konuştu.

Maraş Katliamı’nın 45’inci yıl dönümü nedeniyle Eskişehir’de cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, "O güne kadar barış ortamı içinde yaşayan Maraş halkı ayrıştırılmış, Alevi nüfusunun yüzde 80'i kenti terk etmek zorunda kalmıştır" dedi.

"7 GÜNDE 150 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

Basın açıklamasında konuşan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur şunları söyledi:

"İçinde bulunduğumuz günler tarihimizin en büyük acılarından biri olan Maraş Katliamı’nın 45. yıl dönümü. 19 Aralık 1978'de başlayan ve 7 günde 150 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan Maraş Katliamı’nda, 7 gün boyunca Alevilere ait 200’den fazla evin, 100 işyerinin yakılmasından ve 1000’den fazla yaralıdan sonra olaylar ancak bastırılabilmiştir. Olaylardan sonra o güne kadar barış ortamı içinde yaşayan Maraş halkı ayrıştırılmış, Alevi nüfusunun yüzde sekseni kenti terk etmek zorunda kalmıştır. Tam 45 yıl önce Maraş halkını ayrıştıran neydi? O güne kadar aralarında hiçbir sorun olmayan komşuları Alevi-Sünni olarak ayrıştıran neydi? Birilerine git diğerini öldür emrini veren ve bu ayrışmadan beslenen kimlerdi? Kocasına beni sen öldür onların eline bırakma diyecek kadar çaresiz kalan kadının bahsettiği 'onlar' kimdi? Yüzlerce yıl bu topraklarda kardeş olarak yaşamış insanlar ne zaman 'onlar' olmuştu? Bizim sorgulamamız gereken şey budur.

"45 YIL ÖNCE YAPILAN SOYKIRIMIN FAİLLERİ KİMLERDİ?"

O kadının yaşadığı çaresizliğin bugün Gazze’de yaşanandan faklı nedir? Bugün gözlerimizin önünde yaşanan soykırımın failleri belli. 45 yıl önce yapılan soykırımın failleri kimlerdi? Ne yazık ki faillerin büyük bir bölümü cezasız kalmış, hatta bazıları sonraki dönemlerde çeşitli siyasi partiler tarafından ödüllendirilmiştir. Bu ülkede yaşayan 25 milyon Alevi’yi ötekileştirerek nasıl bir huzur ortamı sağlanabilir? Bundan sonra Maraşların olmayacağına kim garanti verebilir? Başta eğitim sistemimizi çeşitli cemaatlerin eline teslim ederek daha kindar bir nesil mi oluşturmak istenmektedir? İktidarlar Maraş’ta, Malatya’da, Çorum’da, Sivas’ta yaşadığımız acılardan neden ders almazlar? Oy kaygıları nedeniyle sadece belli bir mezhebi savunan ve diğerlerinin yaşama hakkını bile ellerinden alacak kadar ileri giden cemaatlere ülkemizi teslim etmektedir.

"BARIŞÇIL EYLEM VE SÖYLEMLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

Dün FETÖ dediğiniz yapı vardı yarın bir başkası olacak. Bizler ise laik bir ülkede var olma hayali ile, ötekileştirilmediğimiz, öldürülmediğimiz, bir ülkede yaşamak için barışçıl eylem ve söylemlerimize devam edeceğiz. Bu ülke bizim, çocuklarımız bizim, geleceğimiz bizim hiçbir gruba teslim etmeyeceğiz. Başta Maraş’ta olmak üzere sadece Alevi kimliklerinden dolayı öldürülen tüm canlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, tekrar aynı acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz."

Kaynak: anka