MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir Filistin ile Dayanışma Platformu üyeleri ve vatandaşlar, İsrail ile ticaretin kesilmesi için açıklama yaptı. Filistin ile Dayanışma Flatformu Üyesi Basri Özgür,"Ticareti kesmeyenlerin yerel seçimlerde propaganda yaparken Gazze’yi dillerine dolamalarının utanç verici bir ahlaksızlık olduğunu vurguluyoruz" dedi.

Eskişehir’de İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelen vatandaşlar,  Türkiye’nin İsrail ile ticaretini kesmesi çağrısı için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Eskişehir’e söyleşi için gelen yazar İhsan Eliaçık da katılarak destek verdi. “İsrail ile ticaret, insanlığa ihanet” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında iktidarın yerel seçimlerde Gazze’yi propaganda aracı olarak kullanmasına tepki gösterildi.

“İNSANLAR SOYKIRIMA MARUZ BIRAKILIYOR”

Eskişehir Filistin ile Dayanışma Platformu Üyesi Basri Özgür yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İsrail’in Filistin halkına uyguladığı aleni soykırımın 173’üncü günündeyiz. İsrail NATO üyesi devletlerden aldığı açık destekle tam 173 gündür Gazze halkını acımasızca katlediyor. Kitlesel katliamlara yıkım, gasp, yağma, tecavüz ve insanları açlığa mahkum etmek gibi savaş suçları eşlik ediyor. 7 Ekim’den bugüne tüm dünyanın gözleri önünde Filistin halkı atalarının da yüz yıllardır yaşadığı topraklarda bir soykırıma maruz bırakılıyor ve yurtsuzlaştırılmak isteniyor.

İSRAİL BU CESARETİ VE ÖZGÜVENİ DÜNYANIN SESSİZLİĞİNDEN ALIYOR”

İstilacı ve katliamcı İsrail devletinin kana susamış ordusu insanlığın asılardır üzerinde ittifak ettiği ahlaki ve insani ilkeleri çiğnemek konusunda hiçbir tereddüt göstermiyor. İşledikleri cinayetleri aynı zamanda insanlık onurunu çiğneyerek yayınlamaktan da çekinmiyor. Onlara bu cesareti ve özgüveni veren şeyin dünyanın geri kalanında olan sessizlik olduğunun farkındayız. İşgal devlerinin mevcut stratejisi dahiya doktrini olarak bilinen kolektif cezalandırma yöntemine dayanıyor. Gazze’ye çok az miktarda gıda maddesi girebildi. Bugün Gazze’de sıradan insanlar, kadınlar, çocuklar, bebekler İsrail tarafından kasten oluşturulmuş korkunç bir açlık kriziyle karşı karşıya.

“BU TOPRAKLARDA SOYKIRIM DESTEKÇİLERİNİN ASKERİ VE SİYASİ GÜÇLERİNE YER YOKTUR”

Siyasi iktidarı en azından İsrail’e yardım etmemeye gücünün yeteceği konusunda hiçbir şüphemiz yok. Ticareti kesmeyenlerin yerel seçimlerde propaganda yaparken Gazze’yi dillerine dolamalarının utanç verici bir ahlaksızlık olduğunu vurguluyoruz. Bizler 10 Mart’ta 30 ayrı şehirde bu çağrımızı dile getirmiştik. Bugün de meydanlardayız. Her gün daha da kalabalıklaşarak daha fazla şehirde mücadelemizi büyütüyoruz. Dünyanın her yerinde onurlu, özgür insanlar olarak emperyalizmin koruması altındaki Siyonist saldırıları püskürtmek için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Gazze’nin her yerine kesintisiz ve yeterli insanı yardım ulaştırılması sağlanmalıdır. Gazze halkı göz göre göre açlıktan ölmeye terk edilmemeli. Kürecik Radar Üssü kapatılmalıdır. İncirlik Üssü’ndeki ABD askerleri ülkelerine gönderilmelidir. Bu ülkede, bu topraklarda soykırım destekçilerinin askeri ve siyasi güçlerine yer yoktur.”

 

Kaynak: anka