CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, kamu emekçilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanması için yüzde iki barajını aşan sendikalara üye olma zorunluluğu getirilmesine yönelik düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmesi ve Memur-Sen’in açıklamalarına ilişkin, “Hemen toplayalım Meclis’i, kanunu çıkaralım, tüm sendikalı kamu emekçilerine ilave 345 lira ikramiyeyi verelim. Biz zaten CHP olarak en başından beri bunu söylüyoruz. Ayrım olmasın, herkese üst düzey ne deniyorsa o verilsin. Memur-Sen bir çağrı yapacaksa, bunu yandaşı olduğu iktidar partisine yapmalı. Sadece kendi üyelerinin değil, tüm kamu emekçilerinin haklarını savunmalı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, kamu emekçilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanması için yüzde iki barajını aşan sendikalara üye olma zorunluluğu getirilmesine yönelik düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmesi ve Memur-Sen’in konuyla ilgili açıklamasını değerlendirdi. Taşcıer, şunları söyledi:

“Bugün olağanüstü bir çarpıtmayla ve dezenformasyon girişimiyle karşı karşıyayız. Kamu görevlilerinin haklarını savunması gereken bir sendika, bir konfederasyon, iktidar partisinin namına yalan yanlış ve insanları kandırmayı amaçlayan bir açıklama yapıyor. Memur maaşlarının açlık ve yoksulluk sınırı karşısındaki akıl almaz düşüşünü hiç ağzına almayan, yıllardan bu yana emekçinin gasp edilen hakları karşısında dut yemiş bülbüle dönenlerin, Anayasa Mahkemesi’nin son derece haklı ve hukuki kararı karşısında ayaklanmasını ibretle izliyoruz.

“400 BİN KAMU EMEKÇİSİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMİŞ OLDU”

Olayın özeti şudur; iktidarın arka bahçesi yandaş sendikanın üye kayıplarını önlemek ve çalışanları zorla bu sendikaya üye yapmak için bir tezgâh düzenlendi. Önce toplu sözleşme yoluyla Memur-Sen’i kayırmaya çalıştılar. Ama Danıştay bu hukuksuzluğa ‘Dur’ dedi. Sonra AKP’nin bir torba kanunla bunu önümüze getirdiğini gördük. Toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanmak için, yüzde 2 barajını aşan kamu görevlisi sendikalarına üye olma zorunluluğu geldi. Amaç yine aynıydı. Biz CHP olarak bu adaletsizliği elbette Anayasa Mahkemesi’ne götürdük. En başından beri şunu söyledik, ‘Bütün sendikalı kamu çalışanlarına eşit ikramiye verilsin. Sendika seçme özgürlüğü zedelenmesin.’ Nihayetinde Anayasa Mahkemesi de bu apaçık eşitsizliğe ve ayrımcılığa ‘Dur’ dedi. Böylece 400 bin kamu emekçisinin mağduriyeti giderilmiş oldu.

“MEMUR-SEN BİR ÇAĞRI YAPACAKSA, İKTİDAR PARTİSİNE YAPMALI”

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BİROL AYDEMİR, PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BİROL AYDEMİR, PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

Şimdi, tek işlevi iktidarın borazanlığını yapmak olan bu sarı sendika, CHP’yi suçlamaya çalışıyor. Demagoji yapıyorlar, çünkü oyunları bozuldu. Kendi yarattıkları mağduriyeti çarpıtmayla örtbas etmeye çalışıyorlar. Sonuçta ne oldu, kendi ısrarları sonucu oluşan bu durum nedeniyle ‘345 lira daha az alacağız’ diyorlar. Çaresi belli. Hemen toplayalım Meclis’i, kanunu çıkaralım, tüm sendikalı kamu emekçilerine ilave 345 lira ikramiyeyi verelim. Biz zaten CHP olarak en başından beri bunu söylüyoruz. Ayrım olmasın, herkese üst düzey ne deniyorsa o verilsin. Memur-Sen bir çağrı yapacaksa, bunu yandaşı olduğu iktidar partisine yapmalı. Sadece kendi üyelerinin değil, tüm kamu emekçilerinin haklarını savunmalı.”

Kaynak: anka