Çalışkan'dan Depremzede Esnafa Destek Çağrısı Çalışkan'dan Depremzede Esnafa Destek Çağrısı

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Proje Ofisi tarafından desteklenen "Hatay'da Madenlere Hayır" kısa belgesel filmi, Şirvan Oktay Görer tarafından çekilerek izleyiciyle buluştu. 
Youtube ve diğer sosyal medya platformlarında da yayınlanan belgeselde, Hatay'da yaşayan insanların madencilik faaliyetleri nedeniyle yaşadığı zorluklara dikkat çekiyor.
Belgeselde, Hatay'ın doğal güzellikleri ve zengin kültürel mirasının madencilik faaliyetleri tarafından nasıl tehdit edildiği vurgulanıyor.
Maden ocaklarının açılmasıyla birlikte ortaya çıkan toz ve kirlilik, bölgedeki hava ve su kaynaklarını nasıl kirlettiğine değinilen belgeselde, bu durum, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri ve tarımsal üretime zararlarına atıfta bulunuluyor.
Belgesel, madencilik faaliyetlerinin sadece çevreye değil, aynı zamanda bölgedeki sosyoekonomik yapıya da zarar verdiğinin altını çiziyor.
"Hatay'da Madenlere Hayır" belgeseli, izleyiciyi Hatay'ın doğal güzelliklerini ve kültürel mirasını korumak için harekete geçmeye çağırıyor. Belgeselin yapımcıları, madencilik faaliyetlerine karşı kamuoyunun farkındalığını artırmayı ve bu konuda duyarlılık oluşturmayı amaçlıyor ve şu çağrıda bulunuyor:”Eğer siz de Hatay'ın doğal güzelliklerini ve geleceğini korumak istiyorsanız, "Hatay'da Madenlere Hayır" belgeselini izleyebilir ve bu konudaki farkındalığı yaymaya katkıda bulunabilirsiniz.”
Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları