İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları’nın Cumhuriyet’in 100. yılına özel, deniz tarihçisi araştırmacı-yazar Ahmet Güleryüz’ün yazımı ile hazırladığı “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri” kitabı çıktı. Eser, Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatıyor.

İBB Şehir Hatları’nın Cumhuriyet’in 100. yılı özelinde, deniz tarihçisi araştırmacı-yazar Ahmet Güleryüz’ün yazımı ile hazırladığı “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri” kitabı çıktı. İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, bir dönem Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatıyor. Balkan, I. Dünya ve Çanakkale savaşlarına katılmış olan İstanbul’un gazi vapurlarının hikâyesine ve bu gemilerin kaptanlarının hatıralarına mercek tutuyor. Ahmet Güleryüz’ün hazırladığı bu eser, zengin görsel ve çizimleriyle Şirket-i Hayriye vapurlarının savaş yıllarındaki önemli görevlerini teknik bilgilerle donatarak okuyucuya sunuyor.

Türk milletinin Mustafa Kemal önderliğindeki yükselişinin önemli unsurlarından biri olan Karadeniz kaynaklı deniz nakliyatının kahraman gemileri ve Millî Mücadele döneminde görev yapmış Kuvay-ı Milliye’ye ait gemilerin düşman gemileriyle verdiği mücadele ise bu kitabın odaklandığı konulardan bir diğeri.

EĞİTİM-İŞ ÜYELERİ "LAİKLİKLE YAŞAYACAĞIZ, CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ” SLOGANIYLA ANITKABİR'İ ZİYARET EDECEK EĞİTİM-İŞ ÜYELERİ "LAİKLİKLE YAŞAYACAĞIZ, CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ” SLOGANIYLA ANITKABİR'İ ZİYARET EDECEK

ESER TÜRK DENİZCİLERİNİN GEÇMİŞİNE SAYGI DURUŞU NİTELİĞİNDE

İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, Türk denizcilerinin destansı geçmişine saygı duruşu niteliği taşıyor. Kitap, Cumhuriyet’in 100. yılında Türk milletinin kahramanlık ve bağımsızlık mücadelesine denizden sunduğu eşsiz katkıları bilmek isteyenlere kaynak oluşturuyor.

‘İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri’ kitabı, tüm Şehir Hatları vapurları ile Kadıköy, Beşiktaş, Moda, Kuzguncuk ve Çubuklu Arabalı Vapur iskelelerinde bulunan Vapur Kafelerden alınabiliyor.

 

Kaynak: anka