İngiltere, zengin tarihi, kültürel çeşitliliği ve modern yaşam tarzıyla dünyada en çok ziyaretçi alan ülkelerden biridir. Bir ada ülkesi olan İngiltere, her yıl Türkiye’den de milyonlarca Türk vatandaşını ülkesinde ağırlamaktadır. Birleşik Krallık devletini oluşturan ülkelerden biri olan İngiltere, tarihi yapıları, müzeleri, parkları, kültürel faaliyetleri ve doğal güzellikleri ile Türk vatandaşlarının seyahat planlarına dâhil ettiği ülkelerden biridir. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus, bordo renkli pasaport sahipleri, İngiltere vizesi almalıdır. İngiltere vizesi alabilmek için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İngiltere vizesi, İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına İngiltere konsolosluğu aracılığı ile verilen resmi bir belgedir. Seyahat amacına ve ülkede kalış süresine göre birçok farklı İngiltere vize türü bulunmaktadır. Ülkemizden İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, vize ücretini ödeyerek, konsolosluğun internet adresinden vize başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere vize başvurusu, İngiltere’nin konsolosluğunun internet adresinden online olarak yapılan bir işlemdir. İngiltere vize başvurusu konsolosluğun web sitesi üzerinden ve ayrıca Hermes vize merkezlerinden yapılabilmektedir. İngiltere vize başvurusu süreci çeşitli adımlardan meydana gelmektedir. Bu adımlardan ilki İngiltere konsolosluğunun internet adresinden gerekli belgeleri öğrenmektir. İngiltere vize başvurusunda konsolosluğun istediği belgeleri eksiksiz ve hatasız bir biçimde tamamlamak, başvuru süreci üzerinde etkili olan en önemli adımlardan biridir. Başvuru sürecinin olumsuz sonuçlanmasının en büyük nedenlerinden biri belgelerin eksik gönderilmesi veya yanlış bilgi verilmesidir. Bu yüzden Hermes vize merkezlerini telefonla arayarak vize başvuru süreci hakkında en güncel ve detaylı bilgileri almak büyük önem taşımaktadır.

İNGİLTERE VİZESİ NASIL ALINIR?

İngiltere vize başvurusunda bulunmak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra İngiltere konsolosluğunun internet adresinden yer alan başvuru formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması gereklidir. İngiltere vizesi almak için başvuru formunu doldururken Hermes vize gibi vize merkezlerinden destek alınması büyük önem taşımaktadır. Hermes Vize gibi danışmanlık firmaları başvuru formunun doğru bir biçimde doldurulmasını sağlayarak vize başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasında ve vizenin kolaylıkla ve kısa sürede alınmasına yardımcı olmaktadır. İngiltere konsolosluğunun web sitesindeki başvuru formu doldurulduktan sonra vize harcının yatırılması gerekmektedir. Vize harçları her vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize harcı yatırıldıktan sonra konsolosluğun internet adresinden vize randevusu alınmalıdır.

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İngiltere'nin her vize türü için istediği evraklar farklılık göstermektedir. Diğer vize türleri için ek belgeler ve evraklar istenebilmektedir. İngiltere konsolosluğu internet üzerinde tüm vize türleri için istenen belgeleri duyurmaktadır. İngiltere vizesi için gerekli bütün evraklar Hermes ve merkezinden öğrenilebilir. Standart ziyaretçi vizesi için istenen temel evraklar şunlardır:

Pasaport

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

İngiltere vize başvuru formu

Varsa Otel ve uçak rezervasyonları

Vize harcının yatırıldığına dair dekont

Son 6 aya ait seyahat için yeterli bakiye olan Banka hesap dökümü

İNGİLTERE TURİST VİZESİ

İngiltere turist vizesi İngiltere'de en fazla 6 ay kalmayı planlayan ve İngiltere’yi kısa süreli ziyaret etmeyi düşünen Türk vatandaşlarının başvurabileceği bir vize türüdür. İngiltere'de standart ziyaretçi vizesi kategorisine dâhil edilmiş olan İngiltere turist vizesi için çeşitli başvuru şartları bulunmaktadır. İngiltere turist vizesine başvuranlar, 6 ay boyunca İngiltere'de kalabilir. Ancak turist vizesiyle yapılamayacak bazı şeyler vardır. İngiltere turist vizesi alan bir kişi İngiltere'de ücretli veya ücretsiz çalışamaz, İngiltere'de iş kuramaz, ticaret yapamaz, evlenme veya oturum vizesine başvuru yapamaz. İngiltere, yabancı uyruklu kişilere turist vizesi verirken oldukça sıkı davranmaktadır. İngiltere’den turist vizesi alabilmek için başvuru yapan bir kişi 6 ayın sonunda ülkesine geri döneceğini kanıtlayabilmelidir.

İSTANBUL’UN YENİ OTOBÜSLERİ YOLLARDA İSTANBUL’UN YENİ OTOBÜSLERİ YOLLARDA

İNGİLTERE İŞ ZİYARETİ VİZESİ

İngiltere'ye iş amaçlı ziyaretçiler için kısa süreli ziyaretçi vizesine başvuru yapılabilmektedir. Bu vize, İngiltere iş ziyareti vizesi olarak adlandırılmaktadır. İngiltere vizesi türlerinden biri olan İş ziyareti vizesi, İngiltere turist vizesi gibi kısa süreli ziyaretçi vizesidir. İngiltere'yi iş amaçlı ziyaret etmek için mülakatlara, toplantılara, konferanslara veya seminerlere katılmak için, bir sözleşme veya iş anlaşması yapmak için, ticaret fuarlarına katılmak için, İngiltere'de bulunan firmalarda denetim yapmak için, İngiltere'deki bir firmaya ekipman, yazılım, servis veya hizmet sağlamak için İngiltere iş ziyareti vizesine başvuru yapılabilmektedir. İngiltere iş ziyareti vizesinin süresi 6 aydır. İngiltere'de en fazla 6 ayı kapsayan işle ilgili bütün ziyaretleriniz için İngiltere iş ziyareti vizesine başvuru yapabilirsiniz.

İNGİLTERE ÇALIŞMA VİZESİ

İngiltere çalışma vizesi, İngiltere iş vizesi adıyla da bilinen bir vize türüdür. Bu vize türü uzun süreli bir vizedir ve İngiltere'de çalışmak veya iş kurmak isteyen Türk vatandaşlarının başvuru yapması gereken vizedir. İngiltere çalışma vizesi alarak İngiltere'de 5 yıla kadar kalabilirsiniz. Süre bitiminde yeniden başvuru yaparak 5 yıllık süreyi uzatabilirsiniz. Çalışma vizesine 3 ay önceden başvuru yapılmaktadır. Başvuru esnasında işinizle ilgili bütün belgeleri konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. İngiltere çalışma vizesinin sonuçları genellikle 3 hafta içinde alınmaktadır. İngiltere çalışma vizesi ile konsolosluğa bildirmediğiniz başka bir işte çalışamazsınız. Aynı zamanda çalışma vizesi ile geçici veya kayıt dışı işler yapamazsınız. İngiltere çalışma vizesiyle İngiltere'ye gittikten sonra farklı bir işte çalışmak istediğinizde vizenizi güncelleyerek iş değiştirebilirsiniz. İngiltere çalışma vizesinin ücretleri işin türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kalacağınız süre boyunca sağlık sigortası da yapılması gerekir. Sağlık sigortası ödemesi formu doldurduktan sonra sağlık sigortası ödemesi online yapılır. Çalışma vizesi harçlarını öğrenmek için Konsolosluk sitesine bakabilir ya da güncel fiyatlar için İngiltere vize uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

İNGİLTERE VİZE ÜCRETİ

İngiltere vize ücretleri, vize türlerine ve İngiltere'de kalma sürelerine göre değişmektedir. İngiltere vize ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için Hermes vize merkezlerini arayarak güncel fiyat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi – 151 Dolar

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi – 2429 Dolar

İngilizce Öğrenci Vizesi – 263 Dolar

İngiltere Çalışma Vizesi – 946 Dolar

İngiltere Oturma Vizesi – 2429 Dolar

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesinin tamamlanma süreci, başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. İngiltere standart ziyaretçi vizeleri genellikle 15 iş gününde (3 hafta) sonuçlanmaktadır. Konsoloslukların yoğunluklarına göre bu süreler değişmektedir. Çalışma vizesi, evlilik vizesi gibi uzun süreli vizelerde ise bu süre uzayabilmektedir. İngiltere oturum vizesi başvurularında bu süre birkaç ay sürebilmektedir. Uzun süreli vize başvurularında talep edilen belge daha fazla olduğu için başvuru süreleri ve vizenin sonuçlanma süresi daha uzun olabilmektedir. Aynı zamanda başvuruların yoğunluğuna göre bir haftalık gecikmeler yaşanabilmektedir. İngiltere vizesi için konsolosluğa başvuru yaparken eksik belge teslim etmek, başvuru formunu yanlış doldurmak veya hatalı bilgi girişi yapmak gibi nedenlerle vize başvuru süreci uzayabilmektedir. İngiltere vize başvuru sürecinizin olumlu sonuçlanması ve daha kısa sürelerde vize alabilmek için Hermes vize merkezlerine başvurabilirsiniz.

 

ADVERTORIAL YAYIN 

Kaynak: anka