HABER: EDDA SÖNMEZ - KAMERA: MEHMET ÇALPAR 

(İSTANBUL)  -Küçükçekmece Sefaköy'de çöken binayla ilgili görüntüler hafızalarda iken İstanbul'da benzeri durumda binaların hızla kentsel dönüşüme tabi tutulması gerektiği belirtiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ da ''İstanbul Yenileniyor'' platformuyla benzeri riskli yapıların dönüşümüne katkı sağlıyor. Son olarak Kadıköy Erenköy'de yıkılan 46 yıllık bir binanın yerine inşa edilecek depreme dayanıklı yeni projenin temeli atıldı. ANKA'ya açıklama yapan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, "Seferberlik mantığıyla çalışmalarımıza destek olması için kamu bankalarına tekrardan seslenmek istiyorum. Vatandaşlarımızın borç yükünü hafifletmek için mutlaka bu sürece paydaş olmaları gerekiyor. Bir anda 1.7 milyon insanımızın hayatını kurtarabiliriz" dedi.

İstanbul Yenileniyor platformu kapsamında birçok bölgede çalışmalar yürüten KİPTAŞ, 1978 yılında yapılan ve tek bloktan oluşan Kadıköy Nuhbey Apartmanı’nın dönüşümüne başladı. KİPTAŞ’ın İstanbul Yenileniyor sistemine başvuran Kadıköy’deki Nuhbey Apartmanın hak sahiplerinin katılımıyla temel atma töreni gerçekleşti.

"Kamu bankalarının bu sürece paydaş olması gerekiyor"

12 konut, 2 ticari birim olmak üzere toplam 14 bağımsız birimden oluşacak yeni projenin temel atma töreninde konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, şunları söyledi:

"Yaklaşık bir ay önce buradaki Nuhbey Apartmanı'nı yıkmıştık. Burada 14 tane bağımsız birim inşa edeceğiz. Bize kalan bağımsız birim sayısı iki. Bu iki bağımsız birimle vatandaşlarımızı borçsuz bir şekilde yeni yapılarına taşıyacağız. Mahalle arası işleri yapmak gerçekten teknik anlamda zor. Şehircilik anlamında da çok tercih etmediğimiz bir iş ama buradaki bina çok kısa süre içerisinde yıktık. Şöyle anlatayım size. Binanın tamamında çıkan demir donatı, yirmi yedi ton. Biz sadece şu anda temelde kullandığımız demir donatı 23 ton. Yani gerçekten sıkıntılı bir yapı stoğuna sahip. Özellikle bu bölge. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak mahalle araları da olsa, site bazıları da olsa, uzlaşılan her yerde çözüm üretmeye devam ediyoruz. Bu seferberlik mantığıyla çalışmalarımıza destek olması için kamu bankalarına tekrardan seslenmek istiyorum. Bu Kadıköy gibi semtler belki borçlanma az çıkıyor veya bazen hiç çıkmıyor ama Bağcılar, Eyüp, Esenyurt gibi bölgelerde, alım gücünün düştüğü maaliyetlerin hiç değişmediği yerlerde vatandaşlarımızın borç yükünü hafifletmek için mutlaka kamu bankalarının bu sürece paydaş olması gerekiyor. Eğer bu sürece paydaş olurlarsa 'İstanbul Yenileniyor' kapsamında elimizde 480 bin riskli bağımsız birim var ve bunun 25 binin iki bölü üç imzası var. Bir anda 1.7 milyon insanımızın hayatını kurtarabiliriz. Umarım bu çağrımıza kulak verirler." 

"Herkese tavsiye ediyorum"

İYİ Parti, yurt dışına çıkış harcının kaldırılması için kanun teklifini TBMM'ye sundu İYİ Parti, yurt dışına çıkış harcının kaldırılması için kanun teklifini TBMM'ye sundu

Hak sahiplerinden Atıf Keçeci de "Bir vatandaş olarak bu tip iş anlayışına sahip kurumlarla iş yapmanın huzuru içindeyim. Ve herkese de tavsiye ederim. Bunda en büyük etken KİPTAŞ'ın kar gayesi gütmemesi. Dolayısıyla sadece kentsel dönüşümün hakkını verir" derken, Zeynep Burcu Gücelioğlu ise, "Ben hak sahibiyim. 20 senedir yaklaşık bu binada oturuyorum. KİPTAŞ'ın evimizi yenilenmesinden dolayı çok mutluyum. Sanırım bir seneye varmadan teslim ederler. Çok sistematik olarak geliştiği için ve işi bilen kişilerle ilerlediğimiz için çok memnunum" diye konuştu. 

Kaynak: anka