İzmir Barosu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) ikinci kez 'hak ihlali' kararına rağmen Hatay Milletvekili Can Atalay'ı tahliye etmemesiyle ilgili “Bir kez daha HSK'yi göreve çağırıyoruz: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri derhal açığa alınmalı ve haklarında soruşturma başlatılmalıdır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve üyelerine ise Anayasa madde 153'ü tekrar hatırlatıyoruz. Av. Ş. Can Atalay derhal serbest kalmalı, yargı eliyle yapılan bu darbe son bulmalıdır” açıklamasını yaptı.

İzmir Barosu, meslektaşları TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili AYM tarafından ikinci kez verilen 'hak ihlali' kararını yerine getirmemekte direnen ve dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne gönderen İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu'na çağrıda bulundu.

İzmir Barosu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

Anayasa Mahkemesi, cezaevindeki milletvekili meslektaşımız Avukat Ş. Can Atalay’ın; hakkında verilen ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle yaptığı başvurusu hakkında  21.12.2023 tarihinde ikinci kez ihlal kararı vermiştir. İstanbul 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi, kararı derhal uygulaması gerektiği halde gerekçeli kararı beklemiş ve 27.12.2023 tarihinde, Anayasa Mahkemesi kararını yine tanımayarak ve Anayasal düzeni bozmaya yönelik tavrını yineleyerek dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne göndermiştir.

‘KAFKAS KÜLTÜR BULUŞMALARI’NDA KONUŞAN İMAMOĞLU: "KİMSENİN BİR ÜLKEDE ‘AZINLIK’ DİYE TARİF EDİLMESİNİ KABUL ETMEM, EDEMEM" ‘KAFKAS KÜLTÜR BULUŞMALARI’NDA KONUŞAN İMAMOĞLU: "KİMSENİN BİR ÜLKEDE ‘AZINLIK’ DİYE TARİF EDİLMESİNİ KABUL ETMEM, EDEMEM"

Anayasa Mahkemesi; verdiği ikinci ihlal kararında, Anayasa'nın 153. maddesi uyarınca “Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu, kararlara uymamanın istisnasının düzenlenmediğini, bu madde uyarınca mahkemelerin ve kamu gücünü kullanan diğer organların Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamaktan veya gereğini yerine getirmekten hiçbir şekilde kaçınamayacağını ve kararı yerine getirmesi gereken mercinin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu” açıkça ifade etmiştir.

İkinci ihlal kararının açık metni karşısında ısrarla Anayasa Mahkemesi kararına uyulmaması, yargı eliyle yapılan darbe girişiminin devam ettiğini göstermektedir. Hukuk güvenliği olan bir ülkede yaşamak için bu darbeye hep birlikte karşı çıkmak zorundayız.

BİR KEZ DAHA HSK'YI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Tek adam rejimine karşı anayasal düzeni, Cumhuriyeti, demokrasiyi, insan hak ve hürriyetlerini savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Bir kez daha HSK'yi göreve çağırıyoruz: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri derhal açığa alınmalı ve haklarında soruşturma başlatılmalıdır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkan ve üyelerine ise Anayasa madde 153'ü tekrar hatırlatıyoruz! Av. Ş. Can Atalay derhal serbest kalmalı, yargı eliyle yapılan bu darbe son bulmalıdır!”

 

 

Kaynak: anka