İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, çevre ilçelerin toplu ulaşım ağına entegre edilmesi amacıyla başlattığı “İZTAŞIT” kolaylığında 6’ıncı durak Bergama için eğitim süreci ve hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’ye örnek İZTAŞIT modeli, 1 Ocak’ta 4 hatta 16 araçla hizmete başlayacak. İZTAŞIT Bergama’nın tanıtım toplantısı yarın saat 10.00’da Bergama’da Başkan Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, kentin her yerinde güvenli, konforlu ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sunmak için Seferihisar, Kiraz, Menemen, Yeni Foça ve Ödemiş Kaymakçı’da başlattığı İZTAŞIT projesinin 6’ıncı durağı Bergama olacak. İZTAŞIT Bergama’nın lansmanı yarın saat 10.00’da Bergama’da Başkan Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile S.S. Bergama Şehir İçi Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi arasında imzalanan sözleşme sonrasında İZTAŞIT Bergama’da faaliyet gösterecek araçlar ESHOT standartlarına uygun bir şekilde hazırlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü sefere çıkacak İZTAŞIT Bergama şoförlerini Fuar İzmir’de eğitim sürecinden geçirdi. Eğitimlerde şoförlerin İZTAŞIT uygulamasına geçişteki uyumu, İzmirim Kart ve validatör sistemi, kurumsallık üzerine eğitimler verildi.

16 ARAÇLA HİZMET VERECEK

İmzalanan sözleşme sonrası çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç, “Bergama, İzmir için çok önemli bir destinasyon. İZTAŞIT projesi de başarısına çok inandığımız bir proje. 6’ıncı durağı Bergama olacak. Bergama’da halihazırda 24 minibüsle kent içi ulaşım sistemi sağlanıyor. Biz bunu şimdi ESHOT Genel Müdürlüğümüzle daha güvenli, daha konforlu bir hale getirerek toplam 14 midibüs ve 2 yedek araç olmak üzere 16 araçla toplu ulaşım sağlayacağız” diye konuştu.

İZMİRİM KART AVANTAJLARIYLA PLANLI BİR TOPLU ULAŞIM HİZMETİ"

Kadir Efe Oruç, “İZTAŞIT projesinin çok büyük avantajları var. Öncelikle planlı bir toplu ulaşım hizmeti. Hangi otobüsün nereden, hangi saatte geçeceği bilgilerine hakim olarak yurttaşlarımız bu hizmetlerden faydalanabilecek. 60 yaş üstü, öğrenci, öğretmenler indirimli olarak, engelli ve gazilerimiz/şehitlerimiz ile refakatçileri ve yakınları ücretsiz kart hizmetinden yararlanabilecekler. Taşımacılık yapan araçlarımız engelli erişimine uygun araçlar. Birçok bileşeniyle birlikte minibüsle sağlanan ulaşımdan çok daha yüksek konforda bir ulaşım hizmeti sağlayacağız. Bergama’da 1 noktada İzmirim Kart yüklemesi mümkün iken, şu an 6 noktada yükleme yapmak mümkün olacak. Aynı zamanda İZTEK, mobil yükleme hizmetini de devreye aldı” ifadelerini kullandı.

“BERGAMA'NIN TRAFİK SIKIŞIKLIĞINI AZALTACAK"

Oruç, “Uygulamanın diğer bir artısı ise kent içerisindeki trafik yoğunluğu. Bergama tarihi bir kent merkezi ve ulaşımda zaman zaman trafik sıkışıklıkları yaşanıyor. Minibüslerde de yolcuyu gördüğü yerden alma kültürü vardı. O da artık son bulmuş olacak. Duraklardan araçların ne zaman geçeceğinin bilgisi daha önceden paylaşılacağı için büyük bir kolaylık sağlayacak. Bergama’nın ardından dış ilçelerimizden başlayarak merkeze doğru bu projeleri geliştirmek istiyoruz. Kooperatifimiz, üyeleriyle birlikte yaklaşık 35 kişiye istidam sağlayacak. Düzenli bir şekilde Belediyemiz kilometre başına ödeme yaparak hem orada istihdam sağlamış olacak hem de taşıma sistemi daha düzenli hale getirildi” şeklinde konuştu.

“HEM BERGAMALILAR İÇİN HEM BİZİM İÇİN BİR LÜTUFTUR"

İZTAŞIT uygulaması, yolculara sağladığı konforun yanı sıra yarattığı kolaylık ve sistemle şoför esnafının da yüzünü güldürüyor. Sözleşmeyle ESHOT denetiminde ve modern araçlarla ulaşım hizmeti sağlayacak Bergama Şehir İçi Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi şoförlerinden Erbil Baltacıoğlu, “İZTAŞIT birçok şeyi değiştiriyor. Son model arabalarla çalışıyoruz. Kartlı sisteme geçildi. Daha ekonomik bir ulaşım sağlanacak. Bundan daha iyi bir şey olamaz. Her şeyde yardımcı oldular bize. Kilometre karşılığı ücret alacağız, bizim için daha iyi bir sistem bu. Diğer ilçelerde görmüştük. Sağ olsun bize de referans oldular. İZTAŞIT’ın Bergama’da olması hem Bergamalılar için hem bizim için bir lütuftur” dedi.

“HERKES FAYDALANACAK" 

Beşiktaş Belediyesi, Kültür Ve Sanat Etkinliklerini İlçelilerle Buluşturuyor Beşiktaş Belediyesi, Kültür Ve Sanat Etkinliklerini İlçelilerle Buluşturuyor

Şoför Mustafa Keskin ise, “Bergama şehir hatlarında şoförlük yapıyordum, şimdi İZTAŞIT’a geçtik, sağ olsun Tunç Başkan’ımız. Yolcu açısından daha iyi olacak. Artık para olayı kalkıyor, kartlar var. Bedava binişler, indirimli binişler var. Herkes faydalanacak. Şoförün de para derdi kalmıyor. Bize daha çok faydasının olacağını düşünüyorum. Yolcularımız çoğalacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BERGAMA'DA 4 HATTA HİZMET VERECEK"

Bergama’da hizmet vermekte olan bireysel taşımacıların İZTAŞIT ile toplu ulaşıma entegrasyonu için İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, ESHOT Genel Müdürlüğü, Bergama Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odası, S.S Bergama Şehir İçi Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi ile ortak çalışma yürütüldü. Bergama İZTAŞIT otobüsleri; “Öğretmenevi – Otogar, Tepeköy – Otogar, Yıldızevler – Otogar, Devlet Hastanesi – Dikili Sultan” hatlarıyla hizmet verecek.

Kaynak: