Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kışla Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Burada seçim bürosunun açılışını da yapan Başkan Posbıyık, “Ben Kışla’nın çocuğuyum. Rütbem büyüdü ama hiç burnum büyümedi. Geldiğim yeri hiçbir zaman unutmadım” dedi. 

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP’nin Adayı Posbıyık, Kışla Mahallesi’nde seçim ofisinin açılışını yaptı. Kışla’da coşku ile karşılanan Başkan Posbıyık, hemşehrilerinin gösterdiği ilgi ve duyduğu güvene teşekkür etti. 

Kışla’da toplanan kalabalığa hitap eden Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Annem bu köyden ben de kışlalıyım. Vefat eden tüm yakınlarımızı Allah nur içerisinde yatırsın. Rahmetli Süleyman Demirel’i burada anmak istiyorum.  Kışlaya her gelişimde hatırlarsanız ‘Süleyman Demirel’in Ispartası varsa benim de Kışlam var’ derdim. Aynı sözleri tekrar etmekten mutluluk duyuyorum, benim de Kışlam var. 

“YOLA ÇIKMASAYDIK EREĞLİ’DE BİR TAKIM KAOS HAREKETLERİ VARDI”

Sevgili hemşehrilerim tekrar yola çıktık. Yola çıkmasaydık Ereğli’de bir takım kaos hareketleri vardı. Bir takım hazırlıklar vardı. Yine halkın sırtına binme hayali kuranlar vardı. İzale-i şuyu olaylarıyla milletin arsalarına çökme hayali güdenler vardı. 2014’de Hüseyin Bey’in geldiği zamandaki gibi bir takım yanlış hareketleri gördüm. Ben Ereğli’yi çok seviyorum her zaman söylüyorum Ereğli’ye aşığım diye. Ben pazar yerinde sebzeci Kadir Posbıyık’ın oğluyum. Pazar yerinden geliyorum. Geldiğim yeri biliyorum ama hiç burnum büyümedi. Rütbe aldıkça küçüldüm. Dostluklarım aynen devam ediyor insanlarla. Halk onun için beni seviyor zaten. Ereğli’de bir takım sıkıntılar olacağını gördüğüm için eşimle konuştum ‘Allah bize sağlık versin’ dedik ve tekrar yola çıktık. Bu işi acemilere bırakmayalım, tekrar uğraşmayalım. 

“EREĞLİ’YE SAHİP ÇIKAN YOK”

Ereğli Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri. Akçakoca’dan bu tarafa döndüğümüzde içimiz rahatlıyor. Deniziyle, doğasıyla her şeyiyle. Ama Ereğli’ye sahip çıkan kimse yok. Ereğli, demir çeliğiyle Türkiye’nin en kapasiteli şehirlerinden biri. Yani burada hiç kimsenin evladının boş kalmaması, işsiz kalmaması lazım. Ereğli’nin çocukları Yalova’da, İzmit’te, Bursa’da koloniler kurmuş, yavukluları burada onlar orada çalışıyor neden? Demirçeliğe adam alıyorlar Karabük’ten, Kırıkkale’den alıyorlar. Ereğli çocuğu imtihanı kazanmadı diyorlar. Beyinsiz mi Ereğli uşağı. Değil. Niye? Onların siyasi sahipleri var. Kırıkkale’nin de siyasi sahipleri var. Sendika falan hep Kırıkkale’den biliyorsunuz. Ereğli uşağının sahibi yok. Siyasi olarak sahip çıkılmıyor Ereğli çocuğuna. Hiçbir siyasi partinin bunları gündeme getirdiğini gördünüz mü? Ayrım yapmadan söylüyorum İlçe Başkanlarından, milletvekillerinden hiç buna itiraz edeni, ses çıkaranı görüyor musunuz? Yok. Bir tek ben konuşuyorum, bana da kavgacı diyorlar. Ben Ereğli halkı için bağırıyorum. Ben kavga etmesini bilmem, silah kullanmam, yumruk atmasını da bilmem.  Ama ben Ereğli halkının hakları için bakan da çakan da tanımam. OYAK’ın Genel Müdürü, benim için ‘Fabrikayı kapatacak’ diyormuş. Ben kimim ki fabrikayı kapatayım? Faşistler işine gelmeyen muhalefeti susturmak isterler. Halka beni şikayet edip ‘Aman fabrika kapanmasın, sus’ deyip beni susturmaya çalışıyorlar. 

“TAKAS YAPARLARSA EREĞLİ’DE YAŞAYAN İNSANLARIN ÇOCUĞU İŞE GİRECEK”

Çünkü benden başka konuşan yok Ereğli’de. Onun için Danışmentli’de bir uşak avukat oldu diyorlar, Kemer’de bir uşağımız hakim oldu diyorlar. Zevkten dört köşe oluyorum kendi evlatlarım olmuş gibi seviniyorum.  Çünkü Ereğli’nin biraz uyanması lazım. Her gün fabrikanın sıkıntısını çekiyoruz. Devletteyken Ereğli’ye yardım da yapıyordu. Ama OYAK geldi hiçbir şey verdiği yok, bizim cebimizdekileri almaya çalışıyorlar daha. Çocuklarımızı da işe almıyorlar. Ama Ereğli’de ses seda yok. Ben bağırıyorum, sokağa çıkıyorum arkamda kimse yok. Ben yine bu mücadeleyi vermeye devam edeceğim. Karabük’te demirçeliğe girerken orada doğan çocukların arasından kura çekiyorlar. Bu Ereğli’de niye olmuyor. Bakın şimdi Ereğli’de bir takas davası var. Babalar emeklilik yaşına geldi, ayrılacak çocuğunu veya damadını koyacak. Takası yaptırmıyorlar. Sendika niye mani olmuyor buna? Bak 3 ay evvel Karabük’te takas oldu. Çocuklarını aldılar babaların yerine. Burada niye olmuyor. Burada olmuyor çünkü Kırıkkale’den, Karabük’ten siyasi baskıyla Erdemir’e adamlar geliyor, eğer takas olursa onlara yer bulamayacaklar onun için takası yapmıyorlar. Takas yaparlarsa Ereğli’de yaşayan insanların çocuğu, damadı işe girecek. Onlardan evvel başka şehirdeki insanların siyasi baskıyla çocuklarına yer açmak için Ereğli uşağına takası yaptırmıyorlar. Bana kızacaklar yine. Eğer ben ‘Hava çok temiz. Ereğli’yi zehirlemiyor. İşçilerimizi de hep alıyor’ desem demirçelikte benim önüme kırmızı halı sererler, akşam da viskimi önüme koyarlar, ‘Bir emrin var mı Başkan’ derler. Ben kendi çıkarlarımı, halkın çıkarları için bir tarafa atıyorum. Bar bar bağırıyorum. Bu konuda bana destek vermenizi istiyorum gençler. Demokratik kurallar içerisinde kimseye hakaret etmeden, küfretmeden hakkınızı sonuna kadar aramak için birlikte olalım.”

Posbıyık’ın açıklamasının ardından iş insanı Akın Katı, Akınspor formasını Başkan Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık’a hediye etti, daha sonra seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Kaynak: anka