(MANİSA) - Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, hasat yapan çifçilere “Biçerdöverlerden çıkan kıvılcımlar büyük yangınlara neden oluyor” uyarısında bulundu.

Manisa’nın Kula ilçesinde birbiri ardına meydana gelen yangınlar sonrasında yaklaşık 100 dönümlük alan küle döndü. İtfaiye ve orman ekiplerinin müdahalesi ile yangınlar kısa sürede kontrol altına alındı. Biçerdöverle hasat yapılırken çıkan kıvılcımlar nedeniyle yaşanan yangınlar paniğe neden olurken, Manisa Büyükşehir Belediye İtfaiyesi olası yeni yangın risklerini ortadan kaldırmak için çifçilere çağrı yaptı.

“Bıçak bölümü en az 20 cm yukarıda tutulmalı”

Kula ilçesinde yaşanan yangınların hububat hasadı sırasında biçerdöverlerden kaynaklı oluştuğunun belirtildiği açıklama, şöyle:

“Kula ilçemizde dün biçerdöverlerle hububat hasadı yapıldığı sırada, Körez Mahallesi'nde iki, Evciler Mahallesi'nde bir, Hacıtufan Mahallesi'nde ise bir yangın meydana gelmiştir. Bugün yine yaşan bir yangın olayına ekiplerimiz müdahale etmiştir. Havaların aşırı sıcak olması ve nem oranının düşük olması nedeniyle, biçerdöver makinaların çalıştığı sırada bıçakların taşa vurmasıyla birlikte oluşan kıvılcım ekinlere sirayet etmesi sonucu ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangınlar oluşmuştur. Hasadın yeni başladığı Kula ve diğer ilçelerimizde  biçerdöver operatörlerimizin ve çiftçilerimizin hasat yapılırken su tankerlerini hazır bekletmeleri gerekmektedir. Biçerdöver makinalarıyla hasat yaparken makinanın bıçak bölümünü yerden en az 20 cm civarında yüksekte tutmak olası yangın riskini ortadan kaldıracaktır. Öte yandan öğlen saatleri aşırı sıcak olduğu için sabah ve gece saatlerinde hasadın yapılmasının daha uygun olduğu tarafımızdan değerlendirilmiştir. Kıymetli çiftçilerimizin, olası yangın risklerini önlemek adına bu gibi hususlara dikkat etmelerini rica ediyoruz.”


Kaynak: anka