Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Merkez Yürütme Kurulu Maraş Katliamının 45. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
TÖB-SEN Yürütme Kurulu Merkez Yürütme Kurulu adına Başkan Deniz Ezer, tarafından yapılan açıklamada bir arada yaşama kültürüne yönelik bu saldırıyı yapanlar lanetlendi.
TÖBSEN Başkanı Ezer, yine 19 Aralık’a denk gelen ve 2000 yılında gerçekleştirilen “Hayata Dönüş Operasyonu”na da yer verdiği açıklamasında “Maraş Katliamı, 19 Aralık ile 26 Aralık 1978´de Kahramanmaraş´ta meydana gelen Alevi vatandaşlarımıza yönelik katliamdır, yaklaşık bir hafta süren olaylarda, resmi kayıtlara göre 111 resmi olmayan kayıtlara göre,150’den fazla yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 200 ev yaklaşık 100 işyeri tahrip edilmişti. Maraş Katliamı üzerinden 45 yıl geçmiş ülkemizin ortak ve dinmeyen acısıdır.
Gelinen noktada tarihsel yaranın izleri devam ederken maalesef ülkede hala alevilere nefret ve linç dili sürdürülüyor. Bazen okul ortamnında öğrencilere veya öğretmenlere yönelik bazen resmi ağızlarla yapılan açıklamalarda bu nefret diliyle karşılaşıyoruz. Dün olduğu gibi bugünde bu tür söylem ve saldırılar cezasızlık ile sonuçlanmaktadır
19 Aralık 1978 gecesi, Maraş’ta Çiçek Sineması’na bomba atıldığı söylemi, Alevilere yönelik saldırılara dönüştürülmüş, ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri olan Maraş katliamı yaşanmıştır.
20 Aralık’ta Alevilerin oturduğu bir kıraathane bombalanmış, 21 Aralık’ta iki TÖB-DER’li öğretmen katledilmiştir. 22 Aralık’ta cenaze töreni sırasında halka saldıran gerici güçler, kalabalığı dağıttıktan sonra kent merkezine yürüyüşe geçmiş, polis engeli ile karşılaşmadan kent merkezinde bulunan Alevilerin işyerlerini tahrip ederek üç kişiyi katletmiştir. 24
Aralık’ta çevre il ve ilçelerden getirilen silahlı grupların takviyesi ile Alevilerin yaşadığı mahallelerde acımasız bir katliam gerçekleştirilmiştir.

Ekokırım Yasası Yurttaş İnisiyatifi Suç Duyurusunda Bulundu Ekokırım Yasası Yurttaş İnisiyatifi Suç Duyurusunda Bulundu

Maraşta bir insanlık suçu işlenmiştir. Kadın, çocuk, genç, yaşlı, hamile, hasta, yaralı ayrımı yapılmaksızın devletin gözü önünde göz göre göre katledilmiştir. Ancak 26 Aralık’ta durdurulan saldırılarda resmi olarak 111 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştır.
Katliam sonrası binlerce Alevi Maraş’ı terk etmek zorunda kalmıştır.
TÖB SEN olarak, Maraş katliamında ve sonrasında yaşanan bütün katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, tüm eğitim emekçilerine çağrımız, gelecek nesilleri kindarlık üzerinden değil sevgi, kardeşlik ve en önemlisi başkasına saygı üzerinden eğitmekte ısrarcı olunmasıdır.
Türkiye’de yaşayan çeşitli inanç ve mezhepler tarihsel olarak bir arada yaşama kültürüne sahiptir. Toplumsal barışı tehdit eden her türlü saldırı ve katliamlara rağmen, Türkiye’de farklı inançların, farklı kimlik ve kültürlerinin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğindeki ısrarını sürdürmesi önemlidir. Ne yaşadığımız katliamları, ne de iktidarın bu katliamlar karşısında zaman aşımı adı altında takındığı siyasi tavırları unutmamız elbette mümkün değildir. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları, bu suçları işleyenleri ve yaşananlara sessiz kalanları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.
“19 ARALIK HAPİSHANELER KATLİAMI”
19 Aralık 2000 senesinde “Hayata Dönüş” adı altında gerçekleştirilen hapishane katliamı aydınlatılmalıdır. Ülkemizde maalesef 23 yıl önce, 19-22 Aralık 2000’de büyük vahşete tanıklık edildi.20 hapishanede eş zamanlı olarak yapılan ve üç gün süren katliamda, 28 tutuklu ve hükümlü hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmıştır. 19 Aralık Katliamı’nın 23. yıldönümünde, katliamda yakınlarını kaybeden ve yaralanan yurttaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz.
Zamanaşımı usulü ile uygulanan cezasızlık politikasına son verilmeli, 19 Aralık Katliamı’nın sorumluları yargılanmalıdır. Cezaevleri koşulları, uluslararası insan hakları normlarına uygun
hale getirilmeli ve her türlü tecrit-izolasyon politikasına son verilmelidir.” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları