(MUĞLA)-  Marmaris Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre temizliğinden, sergilere, sunumlardan, sıfır atık defilesine kadar birçok etkinlik düzenledi.

Marmaris Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikler kapsamında, Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile iş birliği yapıldı. İlk olarak Şükrü Tugay İlkokulu 3/A sınıfı öğrencilerinin katılımıyla Selimiye Mahallesi’nde kıyı şeridi temizlendi. Öğrencilerin geri dönüşüm malzemeleriyle yaptıkları resimlerin yer aldığı serginin ardından, okul bahçesine zeytin fidanları dikildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri ve Marmaris Çevre Kulübü gönüllüleri, Aktaş’da bulunan Kazım Koyuncu Hatıra Ormanı’nda çevreyi temizledi.

Alman konuklardan çevre temizliği

Tatillerini geçirmek için Selimiye’ye gelen Alman konuklar da Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün desteğiyle koy temizliği yaptı. Misafirlerle ağaç diken belediye ekipleri, teşekkür amacıyla konuklara ve çevre gönüllüsü Salih Yazgan’a çiçek sundu.

Geri dönüşüm malzemelerinden sergi

19 Mayıs Gençlik Meydanı da enerji tasarrufu, geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalığı artırmak için çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Marmaris Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleşen etkinlikte, liseli gençler çevre konusunda bilgi paylaşımında bulunurken, diğer öğrenciler de geri dönüşüm sergisi ve defilesi yaptı . Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya’nın da katıldığı etkinlikte çevrenin korunmasına dair bir çok mesaj verildi.

WWF’den iklim krizi sunumu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay:  ''Yüreğimiz umut dolu olsun'' İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay: ''Yüreğimiz umut dolu olsun''

Denizler, biyoçeşitlilik, tatlı su, iklim enerji, ormanlar, gıda ve tarım alanlarında 1975 yılından beri çeşitli çalışmalar yürüten Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda öğrencileri, iklim değişikliği ve iklim krizi konusunda bilgilendirdi. Çok sayıda ilkokul öğrencisinin katıldığı etkinlik sonunda, minik öğrenciler geri dönüşüm malzemeleriyle ürünler oluşturdu.

Kaynak: anka