Mersin Büyükşehir Belediyesi, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Mezitli Emekli Evi üyelerine kansere karşı farkındalık eğitimi verdi. Uzman diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist eşliğinde verilen eğitimde, bireylerin kansere karşı alabilecekleri önlemler anlatıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ile Sağlık İşleri Daire Başkanlığı iş birliğinde, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, Mezitli Emekli Evi üyelerine kansere karşı farkındalık eğitimi verildi. Genetik faktörlerin yanı sıra düzensiz beslenme, stresli ve hareketsiz bir yaşamın da tetiklediği kansere ilişkin, diyestisyen tarafından düzenli ve sağlıklı beslenme tavsiyeleri verildi. Psikolog, stresin kanserin en büyük tetikleyicilerinden olmasından dolayı, stresle başa çıkma yöntemlerine ilişkin tavsiye verirken, hareketsiz yaşamdan uzak olmanın daha sağlıklı bir bedene kavuşmak olduğunu söyleyen fizyoterapist ise evde yapılabilecek egzersizleri gösterdi.   

4 Şubat Dünya Kanser Günü’ne ilişkin bir eğitim yaptıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Dr. Bahar Gülcay Çat, farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Emeklilere kanserden korunmanın yöntemlerinden bahsettiklerini söyleyen Çat, şunları kaydetti:

“Beslenme düzeninin nasıl olması, kanserle mücadelede psikolojik desteğin nasıl olabileceği ve yine bağışıklık sistemimizi yükseltmenin sağlıklı yaşamı teşvik etmenin önemi açısından da, fizyoterapistimiz eşliğinde evde yapılabilecek egzersizlerden bahsettik. Hayatımızdan sigarayı ve alkolü uzaklaştırmalıyız. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz zeytinyağlı yiyecekleri tercih etmek, daha çok sebze ve lifli gıdalara yönelmek, kanserden korunmada çok önemli bir faktör. Şu an tablet ve televizyonların artması nedeniyle, daha az hareket içeren bir hayat yaşamaktayız. Bu yüzden hayatımıza hareketliliği getirerek, kanserden korunmak açısından çok önemli bir adım atmış oluruz.”

Etkinliğe katılan Emekli Evi üyeleri ise düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

-Cemil Sait Alantepe: “Çok memnunuz. Gelip bu etkinliklere katılmayı seviyorum ve mutlu oluyorum.”

-Tayfun Gözen: “Tek taraflı beslenmek, kızartma, ağır yiyeceklerle beslenmek, akşamları ağır yemek, kanseri tetikleyen şeyler. Genetik etkenlerin faktörü de var. En önemli şey egzersiz yapmak. Haftada 3 gün de olsa tempolu yürümek, insan sağlığı için çok güzel. Emekli arkadaşlara, dostlara tavsiye ederim, gayet memnunuz.”

-Naciye Dere: “Mutlaka gelsinler, dinlesinler, toplantılara katılsınlar, eğitim alsınlar.”

Kaynak: anka