Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 3. Çevre Yolu üzerinde çalışmalarını yürüttüğü 8 adet akıllı ve kanalize kavşak sayesinde karbon salınımı, yakıt tüketimi, ışıkta bekleme, hız ve seyahat sürelerinde iyileşmeler yaşandı.   

Mersin Büyükşehir’in 3. Çevre Yolu üzerinde yapımını tamamladığı 8 adet akıllı ve kanalize kavşak; doğa, atmosfer, yakıt kullanımı, bekleme ve seyahat süresinde pek çok iyileşme sağladı. Kavşaklar sayesinde bir günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon salınımı engellenmiş oldu. 

BEKLEME SÜRESİ AZALIYOR 

Teknolojik altyapılı kanalize kavşaklarda gün içinde, saat bazlı araç ve yaya yoğunluğuna göre ışıkların yanma süresi otomatik ayarlanıyor. Yapılan tüm kanalize kavşaklarda 3 şerit araç, 1 şerit bisiklet yolu, delinatör ve butonlarla oluşturulan koruma bandı ve yaya yolu yer alıyor. Araçlara düz istikamette, sağa ve sola dönüşlerinde 3 farklı kulvardan yönlendirme yapan kavşak sayesinde, trafik ışıklarında bekleme süresi en aza iniyor.

Kavşaklarda, en yoğun saat aralığında bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında oluşan yüzde 39’luk iyileşme, koridor üzerindeki seyahat süresinde yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Kanalize kavşaklar sayesinde günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon emisyonunda azalma sağlanıyor. Kavşaklarda sağlanan daha az bekleme süresi sayesinde ise araçların tükettiği yakıt miktarı da azaldı. Araçlar günlük 1900 litre, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor. Yakıt tüketiminin azalması sayesinde ise yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanıyor. 

Beşiktaş Belediyesi, Kültür Ve Sanat Etkinliklerini İlçelilerle Buluşturuyor Beşiktaş Belediyesi, Kültür Ve Sanat Etkinliklerini İlçelilerle Buluşturuyor

Kaynak: anka