(MERSİN) - Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı kapsamında gençleri Almanya’ya götürecek. Mersin’in kardeş şehri Almanya’nın Oberhausen'e gitmek isteyen gençler için son başvuru tarihi 3 Mayıs olarak belirlendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Projeler Şubesi ‘Uluslararası Kardeşlik, Uluslar Ötesi Birlik’ mottosuyla Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı kapsamında gençleri, Mersin’in kardeş şehri Oberhausen kentine götürecek. 3-18 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılacak geziye katılmak isteyen öğrenciler için son başvuru tarihi 3 Mayıs olacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu Oberhausen kardeş kentimizle yaptığımız bir proje. Bir yıl onlar bize geliyorlar, bir yıl biz onlara gidiyoruz. Prensip; iki şehir gençleri arasında kültürel, sosyal yakınlaşma sağlamak. İki yıl boyunca karşılıklı bir tanışma ve yakınlaşma vesilesi oluyor. Etkinlikler çok güzel geçiyor. Oberhausen Belediyesi buna çok önem veriyor. Güzel bir proje. Çok ciddi bir hazırlık döneminden geçiriyor geçiyoruz. Sıkı bir yönetmelik var, çocukları çok titizlikle seçiyoruz. Genel Sekreterimiz Başkanlığı’nda bir üst kurul oluşuyor. Onlar çocukların dil seviyelerini, temsil kabiliyetlerini inceliyorlar ona göre seçiyoruz. Giden çocukların yüzde 30’u kadar da belediye personeli çocuklarına kontenjanımız var. Geçen sene gönderdiğimiz kızlarımızdan biri orada yüksek öğrenime başladı. Böyle çok yakın dostluklar, güzel hikayeler doğuyor. Amaç da bu zaten.”

Veliler; Kardeş Şehirler Öğrenci Değişim Programı öncesinde uçak bileti, vize işlemleri, seyahat sigortası gibi ödemeleri kendileri yapacak. Program sırasında yaşanacak sağlık sorunları, seyahat sağlık sigortası kapsamında değilse yapılan harcamalar veliler tarafından karşılanacak. Program, karşılıklı ağırlama esasına dayalı olacak. Programa katılan öğrenci, bir sonraki değişim programında yurt dışından gelecek öğrenciyi ağırlamakla yükümlü olacak.  

Başvuruların [email protected] adresine e-posta yoluyla yapılması gerekecek. Başvuru yapacak öğrencilerin en az 14 yaşında olması ve 19 yaşından gün almama şartı aranacak. 

Programa katılamak için gereken belgeler ise şunlar:

-Başvuru Formu (mersin.bel.tr adresinden indirilebilecek)

-Kimlik Fotokopisi

-Öğrenci Belgesi (e-devletten alınan belge kabul edilir)

-Okul Not Ortalamasını Gösteren Belge veya Başarı Belgesi (teşekkür belgesi, takdir belgesi vb.)

-Okuldan Disiplin Cezası Almadığını Gösteren Belge

-Adli Sicil Kaydı (e-devletten alınan belge kabul edilir)

-Aynı Hanede İkamet Eden Kişilerin Adli Sicil Kayıtları (e-devletten alınan belgeler kabul edilecek)

-Aile Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten alınan belge kabul edilecek)

-Aile Hekiminden Alınacak Sağlık Raporu

-Onaylı Veli Muvafakat Belgesi (kurul değerlendirme sonucundan sonra istenecek)

-2 Adet Vesikalık Fotoğraf (kurul değerlendirme sonucundan sonra istenecek)

Belirtilen başvuru belgelerinin [email protected] adresine e-posta yoluyla son başvuru tarih ve saatinden önce eksiksiz gönderilmesi gerekecek.

 

 

Kaynak: anka