Peynir üreticisi Muratbey, Avrupa’da yeni marketlerle anlaşarak 300’ü aşkın ürün çeşidinin bölgedeki dağıtımını artırdı. Almanya pazarında da iletişim çalışmalarını hızlandıran Muratbey, ürünlerini Berlin’de açık hava mecralarında da tanıtıyor. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, "2018 yılından bu yana AB ülkelerine peynir ihracatını başarıyla sürdürüyoruz. Peynir ülkeleri olarak bilinen Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde Muratbey markamızla Türk peynirlerinin ilgi görmesi bizi de son derece gururlandırıyor” dedi. 

Muratbey, dünya markası olma yolunda ilerliyor. Avrupa'daki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yoğun şekilde devam eden Muratbey, Almanya’da pazar payını istikrarlı bir şekilde artırıyor. Avrupa Birliği ülkelerine ihracat izni alabilen ilk markalardan biri olan Muratbey, 2018 yılından bu yana AB ülkelerine peynir ihracatını sürdürüyor. 

MURATBEY, DAYANIŞMA BULUŞMASINDA DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÜRETİCİLERLE GÖRÜŞTÜ MURATBEY, DAYANIŞMA BULUŞMASINDA DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÜRETİCİLERLE GÖRÜŞTÜ

2008’de yurt dışına açılarak 60’a yakın ülkede marka tescili aldıklarını söyleyen Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Avrupa Birliği ve Orta Doğu ülkeleri, ABD ve Türki cumhuriyetler ağırlıklı olmak üzere beş kıtaya ihracat yapıyoruz. 300’ü aşkın ürün çeşidimizle tüm dünyayı sağlıklı, inovatif, kaliteli ve leziz peynirlerle buluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’de peynir sektöründe Turquality programından yararlanmaya layık görülen tek şirket olduk. Turquality’nin bize kattığı güçle 2018’den beri Türkiye’den Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, Avusturya ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine sürekli yükselen bir grafikle peynir ihraç ediyoruz. 2023 yılında Avrupa’da yeni marketlerle anlaşmalarımız başladı, sayısal olarak dağıtımımızı artırıyoruz. Ayrıca dijital pazarlama yatırımlarımız da hızla devam ediyor" dedi. 

"PEYNİR ÜLKELERİ OLARAK BİLİNEN ÜLKELERDE TÜRK PEYNİRLERİNİN İLGİ GÖRMESİ BİZİ SON DERECE GURURLANDIRIYOR” 

Muratbey’in Avrupa pazarında giderek daha da tanınan bir marka olmayı başardığını söyleyen Necmi Erol, "Peynir ülkeleri olarak bilinen Almanya, Hollanda gibi ülkelerde Türk peynirlerinin ilgi görmesi bizi de son derece gururlandırıyor. Tüm Türkiye’de en büyük ilgiyi gören ürünlerimiz olan Burgu Peynir, Misto, D vitamini ile zenginleştirilmiş ‘Plus’ serisi peynirlerimiz gibi benzersiz ürünlerimizle birçok ödülün de sahibi olduk. Daha önce yurt dışında ‘Helix Cheese’ adıyla beş kıtada onlarca ülkeye ihracatı gerçekleştirilen Burgu Peynir ile Almanya’nın ünlü süt ve süt ürünleri dergisi Milch-Marketing okuyucuları tarafından kendi kategorisinde ‘Yılın Ürünü’ seçilmiş ve ‘Altın Ödül’e layık görülmüştük. Muratbey Misto ve Burgu Plus, SIAL Innovation Paris 2020 organizasyonunda bağımsız uzmanlardan oluşan tüketici ürünleri komitesi tarafından ‘SIAL Innovation Selection 2020 (2020 SIAL İnovasyon Seçimi)’ unvanı ile onurlandırıldı. Türkiye’yle birlikte Avrupa pazarında da bu ürünlerimizle öne çıkıyoruz. Yöresel ürünler kategorimizde ise en çok Tel Peynir ve Anadolu Lezzetleri (Anatolian Mix) tercih ediliyor. Türkiye’den Almanya’ya yapılan özel peynirler ihracatının büyük bölümünü tek başına yapıyor olmamız, bu pazarda ne denli başarılı olduğumuzun en belirgin kanıtı. Son dönemde yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle de ürünlerimize ilginin arttığını görüyoruz. Berlin'deki tramvaylarda reklam çalışmasına başladık. Almanya’nın diğer şehirlerinde de benzer çalışmalarımız olacak” açıklamasını yaptı. 

Almanya pazarında iletişim çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyleyen Necmi Erol, “Almanya’da perakende kanalının dışında online kanalda da ürünlerimiz giderek artan bir ilgi görüyor. Almanya’da sosyal medya iletişimini Almanca hesaplarımız üzerinden etkin şekilde gerçekleştiriyor ve bu pazarda geniş kitlelere ulaşıyoruz. En son Berlin’de tramvaylarda yaptığımız reklam çalışmalarıyla birlikte tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimize hız verdik. Avrupa Birliği ülkelerinde açık hava mecralarındaki marka iletişim yatırımlarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığını alıyor ve her geçen yıl Almanya’da tüketicilerden daha da yoğun bir ilgi görüyoruz” diye konuştu. 

MURATBEY, AVRUPA’DA ‘TÜRK MALI’ İMAJINI GÜÇLENDİRİYOR 

Necmi Erol, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Cumhuriyet’in 100. Yılında, peynir ülkesi diye bilinen ülkelerde bir Türk markası olarak Türk damak tadını tüketicilerle buluşturuyoruz. Öte yandan çok beğenilen inovatif peynirlerimiz ile dünyanın beş kıtasında damak zevkine hitap edebiliyoruz. Bu pazarlarda istikrarlı olarak büyümeye de devam ediyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz yerel peynir çeşitlerinin yanı sıra AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkardığımız yenilikçi ürünlerimizle özellikle ürün gamı açısından çok güçlü olan Avrupa peynir pazarında rekabet etmek bizim için gurur verici. Muratbey olarak, yarım yüzyılı aşan deneyimimizle olumlu ‘Türk Malı’ imajını destekleyerek ülkemizi yeni pazarlarda en iyi şekilde temsil etmek, sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamak, katma değerli ihracatımızı artırmak, global pazarlamaya ağırlık vererek ülke ekonomimize değer katmak için çalışıyoruz."

ADVERTORİAL YAYIN

Kaynak: anka