Odunpazarı Belediyesi ve Eskişehir Makina Mühendisleri Odası arasında ilçe sınırları içerisinde yer alan tüm asansörlerin periyodik muayenesinin yapılması konusunda 4 yıllık protokol imzalandı. Odunpazarı Belediyesi’nde düzenlenen protokol törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Esra Turan katıldı. 

İmzalanan protokole göre; Makina Mühendisleri Odası, Odunpazarı Belediyesi sınırları içerisinde bulunan asansörlerin güvenli ve işletme yönünden uygun şekilde çalışıp çalışmadığını denetleyerek, tespit ettiği eksiklikleri belediyeye bildirecek. Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılan periyodik kontrol sonucu güvensiz veya kusurlu olması durumunda, kırmızı etiket iliştirilmiş asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmeyecek. Kırmızı etiket iliştirilmiş asansörlerde 60 gün; sarı etiket iliştirilmiş asansörlerde ise 120 gün içinde tespit edilen uygunsuzluklar giderilecek. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörlerde uygunsuzlukların giderilmemesi durumunda asansör mühürlenerek hizmet dışı bırakılacak.

Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi ile imzalanan protokollerle ilgili konuşan Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları ile olan işbirliğini sürdürdüğünü kaydetti. Başkan Kurt, “İlçede bulunan asansörlerin bakımı ile ilgili çalışmaları uzun süredir Makina Mühendisleri Odası ile birlikte yapıyoruz. 2024 yılında da aynı titizlikle çalışmalarını yürüteceklerine inandığımız için de Makina Mühendisleri Odası ile Asansörlerin Bakım Protokolünü imzalıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ben hem başkana hem de yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” dedi. 

Odunpazarı Belediyesi ile uzun yıllardır birlikte çalıştıklarını belirten Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Esra Turan, “Kamu yararına bir iş yaptığımız için işimizi çok ciddiye alıyoruz. Makina Mühendisleri Odası’nda çalışan tekniker arkadaşlarıma da halk 

yararına çalışarak, işlerini ciddiye alıp, kontrollerini yaptıkları için teşekkür ediyorum.  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a da bizi desteklediği için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Periyodik kontrolü yapılmayan veya süresi dolan asansörlerin kontrol edilmesi için vatandaşlar, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi’nin 0 222 230 09 12 ve 0 222 221 07 83 numaralı telefonlarını arayarak randevu alabilir.

Kaynak: anka