CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermesine ilişkin, “Türkiye’yi sürekli mahcup edenler, Türkiye’yi hem kendi içinde hem dünyada tartıştıranlar artık bu yüksek mahkemenin kararlarından bir ders almaları gerekir. Bugün, Anayasa Mahkemesi yeniden saati doğru göstermiş. Saate, ‘Saat doğru göstermiş, ne diyeceksiniz’ diye sorulmaz...Bundan öncekiler gibi bu kararın da bir an önce uygulanması gerekir. Uygulanmadığı her dakika Türkiye’yi dünyaya rezil etmektedir” dedi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Yüksek Mahkeme’nin hakkında verdiği ihlal kararına uyulmaması nedeniyle yaptığı ikinci başvuruyu bugün inceledi. Mahkeme, Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verdi. Üç üyenin karşı oy kullandığı öğrenildi. 

ERDOĞAN: "ŞU ANDA BU ÜLKEYİ BİZLER YÖNETİYORUZ, İSTANBUL'DA BULUNAN BU ZAT BÖYLE BİR İMKANA SAHİP Mİ?" ERDOĞAN: "ŞU ANDA BU ÜLKEYİ BİZLER YÖNETİYORUZ, İSTANBUL'DA BULUNAN BU ZAT BÖYLE BİR İMKANA SAHİP Mİ?"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün TBMM’de 22. Dönem Dönem CHP Mersin Milletvekili Ersoy Bulut için düzenlenen törenin ardından AYM’nin Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı vermesine ilişkin konuştu. Özel, şunları söyledi:

“Bu sorulara muhatap olmak gerçekten beni utandırıyor. Ama Türkiye’deki herkesi bu gündemle meşgul etmek birilerini utandırmıyor. Bir saate, ‘Saat doğru gösteriyor, ne diyeceksiniz’ diye sorulur mu? Saat doğru göstermiş. Ama yanlış yapanlar, Türkiye’yi sürekli mahcup edenler, Türkiye’yi hem kendi içinde hem dünyada tartıştıranlar artık bu yüksek mahkemenin kararlarından bir ders almaları gerekir. Bugün, Anayasa Mahkemesi yeniden saati doğru göstermiş. Saate, ‘Saat doğru göstermiş, ne diyeceksiniz’ diye sorulmaz. Gerçeği çarpıtanlara, hukukun üstünlüğünü kabul etmeyenlere ve sürekli Türkiye’yi tartıştıranlara sormak lazım.”

Özel, kararın uygulanmasına ilişkin soruya “Şüphesiz bundan öncekiler gibi bu kararın da bir an önce uygulanması gerekir. Uygulanmadığı her dakika Türkiye’yi dünyaya rezil etmektedir” cevabını verdi.

Kaynak: