15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Töreni Gerçekleştirildi 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Töreni Gerçekleştirildi

Hatay’da, tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması için 169 üreticiye bazıları yüzde 50 hibe destekli çeşitli malzemeler dağıtıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığının koordinatörlüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Seralara Can Suyu" projesi ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, depremlerden etkilenen üreticilere destek programı hazırlandı.
Samandağ İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen programda, malzemeleri Hatay Valisi Mustafa Masatlı üreticilere verdi.
Törene Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İlçe Kaymakamı Emre Dündar, Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, İlçe Tarım Müdürü Öner Sertkol, daire amirleri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program kapsamında belirlenen 119 depremzede üreticiye sera örtüsü yüzde 50 hibe desteğiyle, 50 üreticiye de gübre, tuzak, eldiven, ilaç ve ilaçlama pompası ücretsiz sağlandı.
Hatay Valisi Mustafa Masatlı, depremlerden etkilenen tarım ve hayvancılığın toparlanması için desteklerin sürdüğünü belirtti.
Hatay'da örtü altı üretimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Vali Masatlı, "Üreticilerimizin en önemli gider kaynaklarından olan örtü altı tarımın ilimizde en yoğun olarak yürütüldüğü Samandağ, Arsuz ve Defne ilçelerimizde 119 üreticimize yaklaşık 6 milyon 912 bin lira bedelli sera malzemesinin yüzde 50 hibe bedelli olarak dağıtımını gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Projeyle Samandağ, Arsuz ve Defne'de yaklaşık 220 dekar sera alanının üzeri örtülerek üretimde süreklilik, verim ve kalite sağlanmış olacaktır." dedi.
Masatlı, desteklerin kentin ekonomisine de olumlu katkı sağlayacağına inandıklarını, 50 üreticiye de 512 bin lira değerinde malzeme sunulduğunu anlatarak, "Tüm bu çalışmalarımızın amacı, depremden etkilenen çiftçilerimizin en kısa sürede normal üretim faaliyetlerine dönmelerini sağlamak, geçim kaynaklarını korumak ve devamlılığını tesis etmektir. Bu zor günleri her geçen gün geride bırakırken, devlet ve millet dayanışmasıyla birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.
Samandağ İlçe Tarım Müdürlüğü, dağıtım sonrası yaptığı paylaşımda “Valimiz Mustafa Masatlı’nın katılımlarıyla, Samandağ İlçemizde “Seralara Can Suyu” projesi kapsamında Sera Naylonu Dağıtımı ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO) ile yürütülen projeler kapsamında Organik Gübre Dağıtımı gerçekleştirildi. 
Samandağ İlçemiz’de  6️3 üreticimize yaklaşık 33 bin kg sera örtüsü ile yaklaşık 117 dekar sera alanının üzerini örtecek malzeme toplamda 3️ milyon 168 bin bin TL bedel ile %5o’ si hibe olarak 1 milyon 584 bin TL temin edilen sera malzemesi örtü altı tarımı yapan üreticilerimize dağıtımı yapıldı.” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları