CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, TBMM Genel Kurulu’nda; “Bu bütçe karnı aç çocukların değil, AK çocukların bütçesidir. Asgari ücretli günlük 380 lirayla yaşamaya mahkûm edilmişken, Saray’da günlük 33 milyon lira harcayarak itibardan tasarruf etmeyen Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçesidir” dedi. 

CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, TBMM Genel Kurulu’nda bütçe kanun teklifi üzerinde konuştu. Dinçer, şunları söyledi:

“Bu bütçe emeklinin, işçinin, memurun, çiftçinin, gençlerin, kadınların, engelli bireylerin bütçesi değildir. Vatandaşa porsiyonları küçültme önerisi yapıp 50 bin dolarlık çanta takanların bütçesidir. Faiz lobilerinin önünde el pençe divan duranların, üç kuruş dolar için Arap çöllerinde bedevi gibi dolaşanların bütçesidir. Nisan ayında; ‘Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez’ diyerek ülke ekonomisini allak bullak edip, 8 ay içerisinde faizi yükseltenlerin bütçesidir.

“BU BÜTÇE, DEPREMZEDELERİ HALA ÇADIRLARDA VE KONTEYNERLERDE YAŞATANLARIN BÜTÇESİDİR”

Okullarda uyuşturucu kullanımı ve akran zorbalığının arttığı bir ortamda psikolojik danışman ve rehber öğretmen atamak yerine, manevi danışman atayarak çocuklarımızı tarikatların kucağına atanların bütçesidir. Bu bütçe, depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen depremzedeleri hala çadırlarda ve konteynerlerde yaşatanların bütçesidir. Vatandaş başını sokacak ev bulamazken; ülkenin tüm sermayesini betona gömüp milletin parasını yandaş müteahhitlere aktaranların bütçesidir.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL: "KÖY ENSTİTÜLERİ'NİN FİKİR BABASI, ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ HASAN ALİ YÜCEL'İ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA VE MİNNETLE ANIYORUM" CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL: "KÖY ENSTİTÜLERİ'NİN FİKİR BABASI, ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ HASAN ALİ YÜCEL'İ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA VE MİNNETLE ANIYORUM"

“MİLYONLARCA EMEKLİ 7 BİN 500 LİRA MAAŞLA YAŞAMAYA ÇALIŞIRKEN, 13 TANE UÇAĞI OLANLARIN BÜTÇESİDİR”

Maden işçileri yerin yedi kat dibinde emekleri, alın teriyle çalışıp hayatlarını kaybederken, maden alanlarında gerekli önlemleri almayıp, yüzlerce işçinin ölümüne sebep olarak servetine servet katanların bütçesidir. Bu bütçe, rüşvet olarak milyonluk saat alanların, ayakkabı kutularında para saklayanların, kara para aklayanların bütçesidir. Bu bütçe; gecekondularda yaşayıp bu vatan için şehit olanların bütçesi değil; vatan millet edebiyatı yapan ama çocuklarını çürük raporlarıyla askerden kaçıranların bütçesidir. Milyonlarca emekli 7 bin 500 lira maaşla yaşamaya çalışırken, 13 tane uçağı olanların bütçesidir. Asgari ücretli günlük 380 lirayla yaşamaya mahkûm edilmişken, Saray’da günlük 33 milyon lira harcayarak itibardan tasarruf etmeyen Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçesidir.”

Filistin halkına destek vermek için bu ülkenin çocukları Mavi Marmara gemisinde öldürülürken, kendi çocukları İsrail’e gemicikleriyle ticaret yapmaya devam edenlerin bütçesidir. Binlerce öğretmen atama beklerken, laik eğitimi baltalayıp STK adı altında çocuklarımızı gerici tarikat ve cemaatlere teslim etmek için protokol yapanların bütçesidir.

“BU ÜLKENİN GENÇLERİ KURTLANMIŞ YEMEK YERKEN, KENDİ ÇOCUKLARINA LÜKS VE ŞATAFATLI HAYATLAR YAŞATANLARIN BÜTÇESİDİR”

Derme çatma bir gecekonduda çocuklarını saç kurutma makinasıyla ısınsınlar diye bir odaya koyan ve diğer odada intihar eden anneler varken, Saray’ın bahçesine ektiği hurma ağaçları üşümesin diye yurt dışından ısıtma tertibatı getirenlerin bütçesidir. Bu ülkenin gençleri, KYK yurtlarında kurtlanmış yemek yerken, bakımı yapılmayan asansörlerde hayatlarını kaybederken, kendi çocuklarına lüks ve şatafatlı hayatlar yaşatanların bütçesidir. Yeni değil bu hikaye. Bu oyun 21 yıllık eski bir oyun.

“BU BÜTÇE HARAM MI HELAL Mİ DÜŞÜNMEDEN HEMEN YUTANLARIN BÜTÇESİDİR”

‘Verir zavallı memleket, verir ne varsa; malını, hayatını, ümidini, hayalini; hemen yutun, düşünmeyin haramını, helalini.’ İşte bu bütçe haram mı helal mi düşünmeden hemen yutanların bütçesidir.”

Kaynak: anka