Haber: Edda Sönmez/Kamera: Mehmet Çalpar 

(İSTANBUL) - Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV), üniversite öğrencilerinin büyük kentlerdeki barınma maliyetlerine dikkati çekmek amacıyla hazırladığı enstalasyon çalışmaları, İstanbul'un Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarında sergileniyor. Beşiktaş Meydanı'nda ANKA Haber Ajansı'na  konuşan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, "Büyük metropollerdeki üniversitelerde kalma, barınma problemi var. O yüzden bağışın büyüğü, küçüğü olmaz destek olalım. Çocukların hayalleri yarıda kalmasın ve güçlerine güç katalım" dedi.

TEV, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacına dikkati çekmek amacıyla "Gücüm Bu Kadarına Yetiyor" projesini hayata geçiriyor. Proje ile üniversite öğrencilerinin büyük kentlerde yaşadığı barınma sorunlarına vurgu yaparken, toplumun bu konudaki duyarlılığını artırmayı ve burs fonları ile yurt projelerine destek toplama amaçlanıyor.

Projeye ilişkin ANKA Haber Ajansı'na açıklama yapan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, "Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için çok daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Tüm eğitim dostlarının desteklerini bekliyoruz" dedi. Taşkın, şöyle konuştu: 

 "Çocukların hayalleri yarıda kalmasın" 

 Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?" Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?"

"Proje aslında bir farkındalık projesi 'Gücüm Bu Kadarına Yetiyor'. Neyin altını çizmek istiyoruz. Bugün üniversite sınavı var. Burada söylemek istediğimiz şu, özellikle dünyada da bizde de üniversite öğrencileri maalesef, ancak güçleri böyle bir metrekarelik bir yer kiralamaya yetiyor. Barınma büyük bir problem. Biz burada biraz dikkat çekmek istedik. Dedik ki öğrencilerin imkanları çok sınırlı kazandıkları üniversiteye zaman zaman gidemiyorlar. Çünkü büyük metropollerdeki üniversitelerde kalma, barınma problemi var. O yüzden bağışın büyüğü, küçüğü olmaz destek olalım. Çocukların hayalleri yarıda kalmasın ve güçlerine güç katalım. Bu şekilde bir farkındalık yaratmak istedik. Şimdi 'Gücüm Bu Kadarına Yetiyor' da aslında şunu ifade etmek istedik. Harçlıkları, kazandıkları burslarla bir evin ancak bir metre karesine sığabiliyor gençlerimiz. O kadarını kiralayabiliyor, o kadarına güçleri yetiyor. O yüzden bir metre karede da ancak yarım masa, yarım koltuk, yarım sandalye dolayısıyla bir metre kare çok küçük. Buradaki yaratmak istediğimiz etki bağışlarla gençlerin hayallerini, alanlarını genişletelim. Hayallerinin önünde bu tahlihsiz bariyerler olmasın ve geleceğe umutla bakabilsinler.  Bunun altını çizmek istedik. Bugün Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar meydanlarındayız."

 

Kaynak: anka