Festivalin Akşam Etkinliklerinde Adeta İzdiham Yaşandı Festivalin Akşam Etkinliklerinde Adeta İzdiham Yaşandı

Suudi Arabistan Kralı Selman’ın adını taşıyan İnsani Yardım Çalışmaları Merkezi Başkanı ve Kraliyet Divanı Müsteşarı Dr. Abdullah bin Abdulaziz Al-Rabiah, Hatay’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.          
Kral Salman’ın Müsteşarı Al-Rabiah, ilk olarak Geçici Valilik Makamında Hatay Valisi Mustafa Masatlı’yı ziyaret etti.
Ziyaret ile ilgili Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada “Suudi Arabistan Kral Salman İnsani Yardım Çalışmaları Merkezi Başkanı ve Kraliyet Divanı Müsteşarı Abdullah bin Abdulaziz Al-Rabiah beraberindeki heyet ile birlikte Valimiz Mustafa Masatlı’yı makamında ziyaret etti.” denildi.
DR. AL-RABİAH, REYHANLI BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ
Suudi Müsteşar Al-Rabiah, bir dizi ziyaretler kapsamında geldiği Hatay’da Vali Masatlı’ yı ziyaretinin ardından Reyhanlı Belediye Başkanı Ahmet Salman Yumuşak’ı ziyaret etti.
Belediye Başkanı Yumuşak Al-Rabiah’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha sonra konuşan Al-Rabiah, Türkiye Suudi Arabistan arasındaki güzel kardeşlik ilişkilerinden söz etti. Şu an İçişleri Bakanının Ankara’da olduğunu, bu kapsamda kendisinin de Hatay’a ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’ye mültecilere kucak açtığı için teşekkür eden Al-Rabiah, “Salman vakfı’nın yaptığı yardımlar normal zor yardımlar. Ama bunları devlet olarak, Valilik ve belediye olarak kolaylaştırdığınız için teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bizlere göstermiş olduğu kolaylıklardan dolayı da teşekkür ederiz. Bakanlık düzeyindeki ziyaretimizin en büyük nedeni aramızdaki ilişkinin ne düzeyde olduğunu göstermektir. Bugün sabah Gaziantep’te bir dizi açılışlar yaptık. Hem Türkiye’deki Suriyeliler ve hem de Suriye tarafından yaşayan Suriyelilerden çocuklar tedavi edilecek ve 2 yıl boyunca inşallah duymayan çocuk kalmayacak” dedi.
Gönüllü gelen doktorların özel bir hastanede birtakım ameliyatlar gerçekleştirdiğini anlatan Al-Rabiah “Türkiye olarak yaptığınız çabalar çok, yardımlar ve destekleriniz için tekrar teşekkür ederiz” diye konuştu. 
Öte yandan, Reyhanlı belediye başkanı Yumuşak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bütün mülteci kardeşlerimize en iyi kapılarını açan dünya liderimiz olarak bende sizin huzurunuzda sonsuz şükranlarımızı sunarız. Ayrıca Suudi Arabistan Kralının da desteği için teşekkür deriz” dedi.
Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları