Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) mart ayında 2,4 puan artış kaydederek 153,6 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB, Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK: GÜVEN ENDEKSİ HİZMET SEKTÖRÜNDE YÜZDE 2,8 AZALDI TÜİK: GÜVEN ENDEKSİ HİZMET SEKTÖRÜNDE YÜZDE 2,8 AZALDI

2024 yılı Mart ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek oluşturuldu. Buna göre, mart ayında FHGE, bir önceki aya göre 2,4 puan artış kaydederek 153,6 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ile hizmetlere olan talebin FHGE’yi azalış yönünde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi artış yönünde etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir miktar zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

2024 yılı Mart ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) “ ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 2,10, 4,6 ve 17,2 puanlık artış oldu.

 

Kaynak: anka