Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) hukuk danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, açıklanan son zamlara karşın emeklinin hâlâ yasal olarak “fakir” tanımından çıkamadığını ve bakanlığa başvurarak fakirlik yardımı alabileceğini belirtti. Yazıcıoğlu, “Ne yazık ki bu durum; emekli, dul ve yetimlerimizin yasada tanımlandığı şekliyle fakir ve yardıma muhtaç duruma geldikleri yasayla da tespiti olmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığını açıkladığı en düşük emekli maaşına karşı tepkiler sürüyor. TÜED hukuk danışmanı Cafer Turan Yazıcıoğlu da yaptığı yazılı açıklamada, emeklinin hâlâ yasal olarak “fakir” tanımından çıkamadığını ve bakanlığa başvurarak fakirlik yardımı alabileceğini vurguladı.

Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

İLİÇ'TE AİLELER ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN DURDURULMASINA MADEN ALANINA YÜRÜYEREK TEPKİ GÖSTERDİ. AFAD YETKİLİSİ, AİLELERE GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİNİ İZLETTİ İLİÇ'TE AİLELER ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN DURDURULMASINA MADEN ALANINA YÜRÜYEREK TEPKİ GÖSTERDİ. AFAD YETKİLİSİ, AİLELERE GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİNİ İZLETTİ

“3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2. maddesi, ‘Hane içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden az olması hâlinde, hane fakir ve yardıma muhtaçtır’ demektedir. 2024 yılı ocak ayı için asgari ücret net 17 bin 2 TL’dir. Bunun 3/1’i de 5 bin 667 TL’dir. Aylık 10 bin TL gelire sahip iki kişilik emekli hanesinin, kişi balına düşen geliri ise 5 bin TL’dir. Yani yasayla tanımlanan fakir ve muhtaç sınıfına girmektedir. Bu durumdaki emeklilerimiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün Aile Destek Programı’na başvurarak yardım talep edebilirler. Bu kişiler, kanunen fakir kabul edildiğinden Aile Destek Yardımı alabileceklerdir. Bunun yanı sıra kapsamın genişletilmesiyle birlikte uygulamaya konulmuş olan Çocuk Destek Bileşeni ile hanedeki çocuk sayısına göre belirlenecek ek yardım da ödenecektir. Ne yazık ki bu durum; emekli, dul ve yetimlerimizin yasada tanımlandığı şekliyle fakir ve yardıma muhtaç duruma geldikleri yasayla da tespiti olmuştur.”

 

Kaynak: anka