İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde Osmaniye'de düzenlenen anma törenlerine katıldı. Başkan Soyer, “Daha birkaç hafta önce Japonya'da benzer şiddette deprem oldu 286 kişi öldü. Burada onbinlerin öldüğünü biliyoruz. Bizim insanlarımızın Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu? Dilerim bundan sonra gelecekler bu bilinçle insanların en temel yaşam hakkına saygı duyarak, koruyarak devleti yönetirler” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yılı nedeniyle Osmaniye’de anma töreni düzenlendi. Başkan Soyer de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin genel koordinasyonunu üstlendiği Osmaniye'de hayatını kaybedenler için düzenlenen törenlere katıldı. 

CHP milletvekilleri ve partililerle beraber ilk olarak Metin Tamer Sitesi bölgesinde düzenlenen törene katılan Soyer, burada hayatını kaybedenler anısına enkazın yerine karanfil bıraktı. Hemen sonrasında ise İstasyon Caddesi'nde gerçekleşen anma törenine katılan Başkan Soyer, depremzedelerle bir araya geldi. Soyer, şunları kaydetti:

“Acımız çok taze, çok kısa süre geçti. Deprem öldürmüyor aslında, cehalet ve ihanet öldürüyor. Daha birkaç hafta önce Japonya'da benzer şiddette deprem oldu 286 kişi öldü. Burada on binlerin öldüğünü biliyoruz. Japonlar kadar yaşama hakkı yok muydu bizim insanlarımızın? Deprem bölgesinde, kuşağında yaşayan bir ülkeyiz. Maalesef ülkeyi yönetenler hiçbir zaman bunun idrakinde olmadıkları için bu kadar kayıp verdik. Dilerim bundan sonra gelecekler bu bilinçle, insanların en temel yaşam hakkına saygı duyarak, koruyarak devleti yönetirler.”

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, depremlerin başından bu yana destekleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür etti. Kaya, “İnsanlar içecek su bulamadılar, ekmek bulamadılar. O zaman da işte Tunç Soyer tüm imkanlarıyla Osmaniye'yi kardeş şehir ilan etti. Buraya tüm imkanlarını seferber ettiler. Kendileri de buradaydılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çok uzun zaman yer gösterilmedi. Osmaniyeli olarak biz Tunç Soyer'e minnettarız” diye konuştu.

27. Dönem CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü ise şunları dile getirdi:

“Ben de bir depremzedeyim. Her türlü ihtiyaç geldi belediyelerimizden. Biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Tunç Soyer'e çok müteşekkiriz. Bizi yalnız bırakmadı.”


Kaynak: anka