CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Mısır'ın Suez Limanı’nda denize açılan yük gemisinde önceki yıl eylül ayında kaybolan makine mühendisi Yiğit Acar'ın (24) akıbetine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a, “Acar kaybolduktan sonra, geminin ilk durağı olan Portekiz’de polis tarafından yapılan soruşturmanın ve geminin aranması ile ilgili evrakların akıbeti nedir? İncelemeye alınan Acar’a ait cep telefon ve bilgisayarı herhangi bir sonuç çıkmış mıdır" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Mısır'ın Suez Limanı’nda denize açılan yük gemisinde önceki yıl eylül ayında kaybolan makine mühendisi Yiğit Acar'ın (24) akıbetine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Karasu'nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'a yönelttiği sorular şöyle:

-Soruşturma çerçevesinde Dema M gemisinin kaptan ve mürettebatı ile Movers Denizcilik Ticaret A.Ş yetkililerinin ifadeleri alınmış mıdır? Alınmadıysa gerekçesi nedir?

-İstanbul Havalimanı, Kahire Havalimanı ve Mısır Suez Limanı’ndaki görüntülerin savcılık tarafından talep edilmesine karşın, hala görüntülerin ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur? Doğru ise gerekçesi ve hukuki dayanağı nedir?

-Acar kaybolduktan sonra, geminin ilk durağı olan Portekiz’de polis tarafından yapılan soruşturmanın ve geminin aranması ile ilgili evrakların akıbeti nedir?

-Gemiye binen tüm personelin eşyalarıyla birlikte adının kayıtlı olması gerekirken, listede Acar’ın adının olmadığı iddiası doğu mudur? Doğru ise bu konuda ihmali bulunan kişi ya da kişiler kimlerdir?

-Gemi hangi tarihte yeniden Türkiye’ye gelmiştir? Türkiye’ye geldikten sonra gemide yapılan herhangi bir inceleme/araştırma var mıdır? DNA’ların eşleştirilmesi adına Acar’ın kaybolmasının ardından kilitlendiği belirtilen kamarasında yapılan incelemede DNA’nın 'yetersiz' olduğunun tespit olduğu iddiası doğru mudur?

GÜLİSTAN KOÇYİĞİT: "YARGI PAKETİNDE AYM'NİN İPTAL ETTİĞİ BÜTÜN MADDELERİ FARKLI CÜMLELERDE İFADE EDİLEREK PAKETİN İÇERİSİNE YEDİRİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ" GÜLİSTAN KOÇYİĞİT: "YARGI PAKETİNDE AYM'NİN İPTAL ETTİĞİ BÜTÜN MADDELERİ FARKLI CÜMLELERDE İFADE EDİLEREK PAKETİN İÇERİSİNE YEDİRİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

-Yiğit Acar'ın eşyalarının bulunduğu 2 valizden 1’inin Portekiz Konsolosluğu'ndan İstanbul'a buradan da Şebinkarahisar Savcılığı’na gönderildiği ancak diğer valizinin bulunamadığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu valizin akıbeti nedir? İncelemeye alınan Acar’a ait cep telefon ve bilgisayarı herhangi bir sonuç çıkmış mıdır?”

 

Kaynak: anka