(ANKARA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun TCDD’nin “Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği” kapsamında yaptığı sözlü sınavla ilgili soru önergesine verdiği yanıta tepki gösterdi. Karasu, “Ben ‘mülakat, torpil, kayırmacılık ve emek hırsızlığı’ diyorum, bakan ‘mevzuata uygun’ diyor. Seçim meydanlarında sözünü verenler, sözüne sadık kalsın. Hiç kimseye minnet ettirmeyecek, liyakatli atamalar ve görevlendirmeler için mülakat sistemi bir an önce kaldırılmalıdır” dedi.

CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, TCDD’nin “Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği” kapsamında yaptığı sözlü sınavda adaylara yöneltilen “Penisilin kaç yılında bulunmuştur”, “Yapay zekanın Türkiye’deki yol haritasını çizen belge nedir”, “Toricelli yasası nedir”, “Celcius’a göre en düşük sıcaklık nedir” gibi sorular ile TCDD yönetimine ve iktidara yakın sendikalara üye olan personelin yüksek puanlar aldığı iddialarını soru önergesiyle TBMM gündemine getirmişti.

KARASU: “BU SORULARIN CEVAPLARINI ACABA SORUYU SORANLAR BİLİYOR MU”

“Bu soruların cevaplarını, acaba soruyu soranlar biliyor mu” diyen Karasu, Bakan Uraloğlu’na “Cumhurbaşkanı tarafından sözü verilmiş olan, kamuda istihdam edilecek atamalar ve görevde yükselme, unvan değişikliği gibi sınavlarda mülakatların kaldırılmasına yönelik herhangi girişim gündeminizde midir? Olacak mıdır” diye sormuştu.

BAKAN URALOĞLU: “ADAYLARA, YÖNETMELİĞE AYKIRI SORU YÖNELTİLMEMİŞTİR”

Bakan Uraloğlu, Karasu’nun soru önergesine yanıt verdi. Karasu’nun konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamaya göre; Bakan Uraloğlu, TCDD’nin ‘Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği” yazılı sınavına 1538 personelin katıldığını ve 728’inin başarılı olduğunu; sözlü sınavına ise 651 personelin katıldığını ve 464’ünün başarılı olduğunu bildirdi. Bakan Uraloğlu, sözlü sınavdaki sorulara ise şu yanıtı verdi:

“Sözlü sınav soruları, ‘TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesinde belirtilen esaslara göre hazırlanmış ve adaylara, Yönetmelik hükümlerine aykırı soru yöneltilmemiştir. Sınav Komisyonu ise aynı yönetmeliğin 17’nci maddesi hükmü doğrultusunda oluşturulmuştur. Komisyonca hazırlanan sorular aday tarafından fanustan çekilmektedir. Her personele aynı sorular sorulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca sözlü sınavlarda, herhangi bir personele sendikasından dolayı olumlu ya da olumsuz ayrımcılık uygulanmamıştır.”

Çeşme Belediye Başkanı Denizli’den İsrail'in Refah saldırılarına üç dilde tepki Çeşme Belediye Başkanı Denizli’den İsrail'in Refah saldırılarına üç dilde tepki

Uraloğlu, ayrıca TCDD’de son bir yıl içinde mülakat uygulamasıyla toplam 121 personelin işçi statüsünde işe alındığını bildirdi.

KARASU: “BEN ‘MÜLAKAT, TORPİL, KAYIRMACILIK VE EMEK HIRSIZLIĞI’ DİYORUM, BAKAN ‘MEVZUATA UYGUN’ DİYOR”

Bakan Uraloğlu’nun verdiği yanıtlara tepki gösteren CHP’li Karasu, soru önergesinde sözlü sınav sorularının mevzuata uygunluğunu değil, yapılan işle olan ilgisini sorguladığını hatırlatarak “Benim soru önergemdeki sorularıma yanıt verilmemiş. Sözlü sınavda sorulan soruların, TCDD personelinin görev alanıyla ne ilgisi var? Allah aşkına bu soruların yanıtlarını Bakan cevaplandırabilir mi? Ben bunları soruyorum, bakan soruların fanustan çekildiğini, personele aynı soruların sorulmadığını açıklıyor. Ben ‘mülakat, torpil, kayırmacılık ve emek hırsızlığı’ diyorum, bakan ‘mevzuata uygun’ diyor. Seçim meydanlarında sözünü verenler, sözüne sadık kalsın. Hiç kimseye minnet ettirmeyecek, liyakatli atamalar ve görevlendirmeler için mülakat sistemi bir an önce kaldırılmalıdır” dedi.

 

Kaynak: anka