CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, siber dolandırıcıların son dönemde e-devlet üzerindeki milyonlarca kişinin bilgilerini, sadece 200 lira karşılığında isteyene verdiğini ifade ederek  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nu uyardı. Karasu, “Daha önce devletin kozmik odalarına teröristleri soktunuz, sonra helallik istediniz. Şimdi de bu korkunç durumu sadece izlemekle yetiniyorsunuz. Uyumayın, bu aymazlığın hesabını mutlaka sorun. Önlem alın” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, son dönemde siber dolandırıcıların, milyonlarca kişinin e-devlet üzerindeki bilgilerini sadece 200 lira karşılığında isteyene verdiğini söyledi. Konuyu TBMM bütçe görüşmelerinde de dile getiren Karasu, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na önlem almaları çağrısı yaptı.

200 LİRAYA SATILIYOR”

KOCAMUSTAFAPAŞA'DA KONUŞAN  İMAMOĞLU: “İSTANBUL'UN GÜNDEMİNDEN İSRAFI, İHMALİ VE  İHANETİ ÇIKARDIK; YERİNE HİZMET, İCRAAT, YATIRIMI GETİRDİK” KOCAMUSTAFAPAŞA'DA KONUŞAN İMAMOĞLU: “İSTANBUL'UN GÜNDEMİNDEN İSRAFI, İHMALİ VE İHANETİ ÇIKARDIK; YERİNE HİZMET, İCRAAT, YATIRIMI GETİRDİK”

Siber dolandırıcıların pervazsızca kişisel bilgilere erişebildiğini ama hükümetin sadece izlediğini dile getiren Karasu, şunları söyledi:

E-Devlet'teki milyonlarca vatandaşımızın kişisel verileri telefon uygulamaları üzerinden satılıyor. Bu bir iddia değil gerçek. Dolandırıcılar bunu fütursuzca yapıyor. Telegram’da 200 lirayı ödeyen bir kişi, istediği her kişinin devlet sisteminde kayıt altında tutulan, yani e-Devlet, e-Nabız üzerindeki kişisel verilerine rahatça ulaşabiliyor. Soy ağacı, adres, GSM numarası, sağlık verileri, araç plakası gibi özel bilgilerine erişebiliyor. Kötü niyetli birinin elinde, hepiniz her türlü hırsızlık, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık suçundan mağdur olabilirsiniz. Rahatlıkla adınız kullanarak bankacılık suçları da işlenebilir. ‘Böyle bir şey olmaz’ diyorsanız Sayın Bakan, isterseniz sizin bilgilerinize de öğrenebilirim. Daha önce devletin kozmik odalarına teröristleri soktunuz, sonra helallik istediniz. Şimdi de bu korkunç durumu sadece izlemekle yetiniyorsunuz. Uyumayın, bu aymazlığın hesabını sorun Sayın Bakan.”

Kaynak: anka