NİSANUR YILDIRIM

CHP’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasına ilişkin, “Bundan sonra Hafize Gaye Erkan’ın yerine kimin geleceğinin de bir önemi yok. Çünkü göreve gelecek olan yeni Merkez Bankası Başkanı, şimdiye kadar uygulananlardan farklı bir politika izlemeyecek. Bundan sonra gelecek Merkez Bankası Başkanı da mevcut politikaları uygulamaya devam edecek ve sonuçları vatandaş açısından farklı olmayacaktır. İşsizlik artmaya devam edecek, yoksulluk da derinleşmeye devam edecektir” dedi. 

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bu akşam X hesabından yaptığı açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurdu. Erkan, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan, ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” açıklamasını yaptı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Hafize Gaye Erkan’ın istifasını ANKA Haber Ajansı’na şöyle değerlendirdi: 

İMAMOĞLU’NDAN MOTOKURYEYE: "SENLE  BEN, EŞİTİM KARDEŞİM; BAŞKAN, O, BU, ŞU YOK" İMAMOĞLU’NDAN MOTOKURYEYE: "SENLE BEN, EŞİTİM KARDEŞİM; BAŞKAN, O, BU, ŞU YOK"

“Yurt dışı fonlarla olan güçlü bağ dikkate alınarak büyük umutlarla Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilen Hafize Gaye Erkan istifa etti. Aslında bu istifa sürpriz bir gelişme değildi. Son zamanlarda Başkan hakkında kamuoyuna yansıyan gelişmeler dikkate alındığında Başkan’ın istifa edeceği bekleniyordu. Başkan hakkındaki konular gündeme geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hafize Gaye Erkan’a güçlü bir biçimde sahip çıkmamış olmaması, Erkan’ın görev süresinin sonuna yaklaştığının bir işareti olarak yorumlanmıştı. Dolayısıyla görevinde uzun süre kalmayacağı tahmin ediliyordu, sadece istifanın ne zaman gerçekleşeceği bilinmiyordu. Onun da bu akşam gerçekleştiği anlaşılıyor. 

“GÖREV SÜRESİ BOYUNCA AİLESİNİN BANKANIN İŞLEYİŞİNE İLİŞKİN MÜDAHALELERİ GİBİ KONULAR DİKKATE ALINDIĞINDA, GÖREVDEN AYRILMASI BEKLENEN BİR GELİŞME” 

Sadece son zamanlardaki olaylarla sınırlandırmak yeterli midir, bilmiyorum. Yurt dışından yüklü miktarda fon getirmesi beklenen Hafize Gaye Erkan’ın görev süresi içerisinde Türkiye’ye beklenen fon girişinin olmadığını görüyoruz. Politika faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 45’e çıkarmış olmasına rağmen Türkiye’ye yurt dışından kaynak girişinin güçlü bir biçimde sağlanmadığı, çok açık bir biçimde verilerden görülüyor. Göreve getirilmesine sebep olan sonuçların ortaya çıkmaması, görev süresi boyunca ailesinin bankanın işleyişine ilişkin müdahaleleri gibi konular dikkate alındığında, görevden ayrılması beklenen bir gelişme. Burada bir sürpriz yok. 

“ÖNEMLİ OLAN, MERKEZ BANKASI’NIN BAŞINDA KİMİN OLDUĞU DEĞİL, UYGULANAN POLİTİKALARDIR” 

Bundan sonra Hafize Gaye Erkan’ın yerine kimin geleceğinin de bir önemi yok. Çünkü göreve gelecek olan yeni Merkez Bankası Başkanı, şimdiye kadar uygulananlardan farklı bir politika izlemeyecek. Uygulanacak politikaların etkilerini, son zamanlarda gördüğünüz gibi bundan sonra da belirgin bir biçimde göreceğiz. Son zamanlardaki etkilerini, biliyorsunuz, yavaşlayan bir ekonomi, artan işsizlik ve derinleşen yoksulluk olarak görüyoruz. Bundan sonra gelecek Merkez Bankası Başkanı da mevcut politikaları uygulamaya devam edecek ve sonuçları vatandaş açısından farklı olmayacaktır. İşsizlik artmaya devam edecek, yoksulluk da derinleşmeye devam edecektir. Önemli olan, Merkez Bankası’nın başında kimin olduğu değil, uygulanan politikalardır. Mevcut para politikasının bu sonuçları vereceğini hepimiz tahmin ediyorduk, yazıyorduk. Bu politikalarda bir farklılık olması, başkan değişimi ile birlikte söz konusu olmayacaktır. Sonuç, vatandaş açısından daha ağır ekonomik koşullar olarak karşımıza çıkacaktır diye düşünüyorum.”

Kaynak: anka