15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Töreni Gerçekleştirildi 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Töreni Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Hatay’a geldi.                             
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hatay'ın Antakya ilçesinde Gülderen Mahallesi'nde bulunan deprem konutlarını inceleyerek, son 2 yılda deprem çalışmaları için 2 trilyon Türk Lirası harcandığını açıkladı.
Beraberindeki heyetle birlikte ilimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve İl Protokolünce Hatay Havalimanı’nda karşılandı.
Daha sonra Antakya’ ya bağlı Gülderen Mahallesi’nde yapılan TOKİ Afet Konutları alanında ve örnek dairede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz “Bu yıl sonuna kadar 200 bin konut, 2025 yılının sonlarına doğru ise tüm hak sahiplerinin konut ve iş yerleri teslim edilmiş olacak. Kira yardımı, taşınma yardımı, destek ödemesi, tahliye ödemesi gibi farklı kategorilerde vatandaşlarımıza doğrudan yapılan ödemelerin tutarı 128 milyar lirayı aşmış durumda” diyerek geniş bir heyetle Hatay’a geldiklerini ve Kurban Bayramı’nın sevincini Hataylılarla paylaşmak istediklerini söyledi.
Hatay’ da yürütülen çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, açıklamasında “Deprem sonrası imar, inşa ve ihya faaliyetleriyle ilgili neler yaptık, neler yapıyoruz, nerelerde eksiklikler var; bunları tespit edip, yoğunlaşmamız gereken yerleri tespit edeceğiz. Merkezi idareler ve yerel yönetimden ilgili arkadaşlarımızla bu konuları değerlendireceğiz. Bu vesileyle alan ziyaretlerini de gerçekleştiriyoruz. Şu anda Gülderen Mahallesi’ndeki TOKİ alanındayız. Burada geniş bir çalışma yürütüldü ve 2 bin 650 konutluk bir alandan bahsediyoruz. Önemli bir kısmı TOKİ tarafından gerçekleştirilirken bir kısmı da Baykar’ın hibeleriyle gerçekleşmektedir. Bu konutlarımız çok önemli oranda ilerlemiş durumda ve 1001 tanesinin kurası çekildi. Geriye kalanlar da yakın zamanda tamamlanıp, kuraları çekilmiş olacak” ifadelerine yer verdi.
Çok büyük bir yük ile karşı karşıya olduğumuzu, tarihimizin en büyük afetini bu coğrafyada yaşadığımızı belirterek bu yükü kamu, sivil toplum, merkezi ve yerel idareler ile birlikte 85 milyon olarak karşılamak durumunda olduğumuza vurgu yapan Yılmaz, “Son 2 yılda merkezi idarelerden deprem harcamaları için ayırdığımız kaynak yaklaşık 2 trilyon lirayı buldu. Çok büyük bir kaynağı seferber etmiş durumdayız. Yaptığımız tasarruf genelgelerinde, deprem bölgesi ve harcamalarını hariç tuttuk. Bu konuda hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Cumhurbaşkanımızın gözetiminde ve liderliğinde, deprem bölgelerimizi bir an önce ihya etmek için her türlü gayreti sarf ediyoruz. En gelişmiş dediğimiz ülkelerin bile altından kalmasının çok kolay olmadığı bir meselenin altıdan Devletimiz, güçlü bütçesi ve siyasi istikrarıyla çok şükür bu yükün altından kalkıyor. Devlet ve millet olarak el ele bu sorunu aşıyoruz. Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın diliyoruz.” dedi.
TOKİ Afet Konutlarında yaptığı incelemenin ardından İl Afet Koordinasyon Merkezi'ne geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Vali Mustafa Masatlı’yı AFAD İl Müdürlüğünde ziyaret ederek Şeref Defterimizi imzaladılar.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Başkanlığında; Vali Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Bakan Yardımcıları, Milletvekilleri ve ilgili Kurum yetkililerinin de katılımıyla Hatay İl Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. 
Asırların Felaketi 6 Şubat ve devamındaki depremlerden sonra gerçekleştirilen Dünyanın En Büyük İyileştirme Operasyonu’nun Hatay ayağında yeniden ihya, inşa ve imar sürecinde yapılan çalışmalar ile tamamlanan ve yeni hazırlanan projelerin Valimizce aktarıldığı toplantıda; tüm faaliyet alanlarında güncel durum analizleri de yapılarak değerlendirmelerde bulunuldu.
Toplantıda Vali Masatlı, Asırların Afeti olarak tarihe geçen 6 Şubat depremlerinden en fazla hasarı ilimizin alması hasebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, talimatları ve vizyonuyla Devletimizin tüm kurumları; depremin ilk saatlerinden bugüne kadar eş zamanlı 7/24 esaslı çalışmalarını hız kesmeden yürüttüğünü ve yürütmeye de devam ettiğini dile getirerek böylesi bir yıkım karşısında Güçlü Devletimizin dünyanın en büyük iyileştirme operasyonunu Hatay’ımızda  gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. Barınmadan iaşeye, sağlıktan eğitime, ekonomiden kalıcı konutlara kadar hayatın her alanında, bu süre zarfında büyük yol kat edildiğini aktaran Valimiz, desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a, Bakanlara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Bey “Deprem, siyaset üstü ve ihmale gelmeyecek bir konudur. İstişare ve ortak akılla, hangi partiden ve görüşten olursak olalım; hep birlikte sorunlarla mücadele etmek ve gelecek nesillere çok daha dirençli şehirler ve ülke miras bırakmak durumundayız. Amacımız yaklaşık 401 bin konut ve 41 bin iş yerinden oluşan 442 bin hak sahibinin hiçbirini mağdur etmeden tamamını yuvalarına ve iş yerlerine kavuşturmaktır. Depremden etkilenen 11 şehrimizde 460 bin bağımsız bölümün büyük kısmının ihale süreci tamamlanarak inşasına başlandı. Eş zamanlı olarak 1240 şantiyede 110 bin çalışan ile afetzede vatandaşlarımız için güvenli ve sağlam konutların inşasına devam ediliyor. 4 bin 333 köyde ise köy evi yapım çalışmaları sürüyor. Böylesine kapsamlı bir inşa faaliyetinin merkezde ve yerelde güçlü bir koordinasyonu gerektirdiği açıktır. Koordinasyonu sağlamak üzere bir mekanizma kurduk. Şubat ve mart aylarında 76 binden fazla konut, hak sahipleri belirlenerek vatandaşlarımıza teslim edildi. Yapımı biten konut ve köy evlerinin teslimi her ay 10-15 bin olmak üzere etap etap devam ediyor.’ dedi.
Depremzedelere verilen sözü tutmak için gece-gündüz çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, bu yıl sonuna kadar 200 bin konut, 2025 yılının sonlarına doğru ise bütün hak sahiplerinin konut ve iş yerlerinin kendilerine teslim edileceğini; kira yardımı, taşınma yardımı, destek ödemesi, tahliye ödemesi gibi farklı kategorilerde vatandaşlarımıza doğrudan yapılan ödemelerin tutarının ise 128 milyar lirayı aştığını dile getirdi. Bununla birlikte yerinde dönüşüme önem verildiğini, kentsel dönüşüm çalışmalarının önündeki hukuki engellerin yeni yasayla kaldırıldığını ve Kentsel Dönüşüm Başkanlığının kurulduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz “Şehirlerimizi dönüştürmek için harcayacağımız kaynak yıkımları telafi etmekten çok daha az maliyetlidir. En önemlisiyse bu şekilde kurtaracağımız canlardır. Devlet ve millet el ele vererek afetlere karşı bir an önce gereken dönüşümleri gerçekleştirmek durumundayız” ifadelerine yer verdi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, depremzede vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda, ‘Yerinde Dönüşüm Projesi’nin devreye alındığını, “Projede konutlar ile köy evleri için 1,5 milyon lira finansman sağlıyoruz. Afetten etkilenen şehirlerde Yerinde Dönüşüm Projesi’ne başvurular 256 bine ulaştı, 28 binden fazla vatandaşımız işlemlere başladı. Bu kapsamda, vatandaşlarımıza hak ediş bazında hibe ve kredi desteği, tip projeler ve tip sözleşmeler sağlanarak, inşa sürecindeki tüm harçlardan muaf tutularak kendi evlerini yerinde, sağlam ve güvenli zeminlerde yapma imkanı sağlanıyor. Depremden etkilenen şehirlerimizdeki altyapı projeleri için İLBANK aracılığıyla yerel yönetimlere 64 milyar lira hibe desteği sağlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız depremden etkilenen şehirlerimizin meydanlarını; sahip oldukları tarihi, kültürel varlıkları muhafaza ederek ihya ediyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, depremden en ağır hasarı alan şehirlerin başında Hatay’ın olduğunu vurgulayarak, hasar tespiti ve sağlanan desteklerle ilgili şunları söyledi: “Asrın felaketinde Hatay’da 391 bin 964 bağımsız bölümde orta ve üstü hasar olduğunu tespit edilmişti. Hak sahibi sayısı ise 157 bin 8 kişidir. Bu kapsamda şehrimize; 141 bini kentsel ve 19 bini kırsal konut olmak üzere toplamda 160 bin civarında konut inşa edilmesi planlandı. Halihazırda 73 bin 759 konutun ihalesi tamamlanırken, 10 bin 831 konut kurası çekildi ve 5 bin 233 konut teslim için bildirildi. 71 bin konut ihale aşamasında, 16 bin konut için de yer seçimi aşamasındayız. Bu süreç içerisinde, konutlarının orta hasar ve üzerinde hasarlı olduğu tespit edilen ev sahibi ve kiracı olan afetzedelerimize barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, kira destek ödemeleri yapılmıştır.”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hatay’ın ekonomisini eski günlerine döndürmeyi amaçladıklarını, bu kapsamda; yatırım teşvikleri, organize sanayi bölgeleri, KOBİ’ler ve bölgesel katkı projelerinin çalışmaların 4 ana unsurunu oluşturduğunu belirterek; “Belen Sanayi Alanı, İskenderun Sanayi Alanı ve Kırıkhan ROKETSAN Sanayi Alanı önümüzdeki yıllarda sanayicilerimize ev sahipliği yaparak üretimimize güç katacak. Kırıkhan ilçesinde 44 hektarlık bir alan ROKETSAN Endüstri Bölgesi’ ilan edildi. Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’nin itici gücü olan savunma sanayinin önde gelen şirketleri arasında yer alan ROKETSAN, burada kuracağı katma değeri ve teknolojik seviyesi yüksek üretim tesisleri ile şehrimizde önemli bir istihdam potansiyeli oluşturacak” dedi. Bölgemizin, Zeytin Dalı Harekatı’nda stratejik üs merkezi olduğunu da hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet YILMAZ Bey, ilimizin bu kıymetli yatırımla yerli milli savunmamızın merkezlerinden birisi hâline geleceğini ve deprem nedeniyle büyük acılar yaşayan insanımızın umutlarını yeşerten bu girişimlere Devletimizin desteğinin kesintisiz süreceğini belirtti.
Tarım alanında sağlanan desteklerden de bahseden Yılmaz “Tarım alanında kentte çiftçilere depremden bu yana 1 milyar liranın üzerinde hibe yatırım desteği verilmiştir. ‘Hatay Depremin Yaralarını Pamuk ile Sarıyor’ ve ‘Hatay İli Soya Üretimin Kapasitesinin Artırılması’ projeleri hayata geçirilmiştir. Türkiye genelinde pamuk üretiminde prim, mazot, gübre desteklemelerimiz var. Bununla birlikte Türkiye’de ilk defa pamuk tohumu desteği yüzde 75 hibeli olarak Hatay ilimizde uygulanmış oldu. 76 bin dekar alanda 190 ton sertifikalı pamuk tohumunu Antakya, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Hassa, Belen ve Altınözü ilçelerimizde yaklaşık 3 bin üreticimize dağıtımı gerçekleştirildi.”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Hatay’ımız başta olmak üzere  depremden etkilenen tüm şehirlerimizin yeniden ihya edilene kadar çalışmaların süreceğinin altını çizerek, yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm kurumlarımıza ve geçici olarak gittikleri yerlerden ilk fırsatta dönerek şehirlerine ve ailelerine dört elle sarılan vatandaşlarımıza teşekkür etti.
Tüm konutların inşasının tamamlanıp tüm vatandaşlarımızı güvenli evlerine yerleştirene kadar, dur durak bilmeden çalışmaların devam edeceğini de yineleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarının sonunda Hataylı hemşehrilerimizin ve tüm halkın Kurban Bayramı’nı kutladı.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları