Seçimde Başka Parti Lehine Çalışan CHP'liler İhraç Edilecek Seçimde Başka Parti Lehine Çalışan CHP'liler İhraç Edilecek

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, Samandağ yolu üzerinde bulunan Defne ilçesine bağlı Hancağız’da acele kamulaştırma ile el konulan zeytinliklerin TOKİ’nin yapacağı deprem konutları için kesildiğini ileri sürdü.                                                                    
Defne ilçesine bağlı Hancağız Mahallesi'nde köylülere ait tapulu arazilerdeki zeytin ağaçları söküldü. Konudan ihbar hatlarına gelen bir telefon sayesinde haberdar olduklarını belirten Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu, hemen Hancağız’a gitti. Bölgede köylülerle görüşen Karasu, yaklaşık 100 dönümlük alana ‘Acele Kamulaştırma’ yapılarak, vatandaşların tapularının ellerinden alındığını ve alandaki zeytinliklerin kesilmeye başlandığını söyledi.
Karasu, basın açıklamasında, 6 Şubat depremlerinin en çok hasar yarattığı Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Hancağız Köyü’nde “acele kamulaştırma” uygulaması kapsamında el konulan arazilerdeki 70 ila 100 yaşındaki zeytin ağaçlarının konut yapmak için kesildiğine dikkat çekti.
Vatandaşların ihbarı üzerine zeytinliklere gittiklerinde onlarca zeytin ağacının kesildiğini gördüklerini belirten Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, “Alana gittiğimizde, ortalama 70 ila 100 yaşında onlarca zeytinin kesildiğini gördük. Katledilen zeytinliklerimizin üzerine ise 273 hanelik TOKİ konutlarının yapılacağını öğrendik. Zeytinlerin başında toplanan Hancağızlılar umutsuz ve çaresiz bir şekilde kime ve neye karşı savaşacaklarını şaşırmış durumdalar” dedi.
“HERGÜN BİR ÇEVRE KATLİAMI”
Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’a göre, tek bir zeytin ağacının kesilemeyeceğini, zeytinliklerin yok edilemeyeceğini hatırlatan Karasu şöyle konuştu:
“Dededen toruna geçen ve yüz yıllık zeytin ağaçlarının olduğu alanda yüzlerce zeytin ağacı bulunuyor. Depremin yarası hala tazeyken ve yaralarımızı sarmaya çalışırken her güne yeni bir çevre katliamı ile başlıyoruz.
Dünya küresel iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıya ve bu tehdit artık krize dönüşmüş durumda. Ayrıca deprem sonrası sağlığımızı tehdit eden hava kirliliğini bu ağaçlar temizleyecek, bu ağaçların kökleri sismik dalgaların gücünü azaltarak depremin etkisini büyük ölçüde azaltacaktır.”
Yetkililere “Zeytin ağaçlarımıza kıymayın, TOKİ’lerinizi zeytinlik alanlarımızdan çekin. Yeter artık daha kaç tarım alanımız, kaç zeytinlik alanımızı yok edeceksiniz” diye seslenen Karasu, Hataylıların sağlıklı ve nitelikli bir çevrede yaşama hakkı için mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları