Yükseköğretim Kurulu bugün yaptığı açıklamada, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademi ders içeriklerinin üniversite dışı kazanımlar olarak kredilendirilmesi kararının ardından Savunma Sanayi Akademisinin dersleri de kredilendirilecek” ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademinin ders içeriklerinin üniversite müfredatına dahil edileceğini duyurdu. Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan protokol ardından Savunma Sanayi 101 ile Savunma Sanayi 401 derslerinin, ilgili kurullarınca onaylanması halinde mühendislik bölümlerinin olduğu fakültelerde seçmeli ders olarak yer alabileceği kaydedildi.

Yükseköğretim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Yükseköğretim Kurulu, BTK Akademi ders içeriklerinin üniversite dışı kazanımlar olarak kredilendirilmesi kararının ardından önemli bir adım daha attı. Savunma Sanayi Akademisinin dersleri de kredilendirilecek.

DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN, BREZİLYA'DA MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI ŞÜKRİ İLE GÖRÜŞTÜ DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN, BREZİLYA'DA MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI ŞÜKRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Mühendislik bölümlerine seçmeli olarak Savunma Sanayi 101 ve Savunma Sanayi 401 dersleri konulacak. Bahar döneminde pilot olarak başlanacak uygulama kapsamında savunma sektörünün önde gelen firmalarının/kurumlarının yöneticileri de öğrencilere ders anlatacak. Dersleri doğrudan Savunma Sanayi Akademiden alan öğrencilerin intibak işlemleri üniversite kurullarının uygun görüşüyle yapılacak.

Öğrencilerin üniversite dışı kazanımlarının üniversiteler tarafından kredilendirilmesine imkan sağlayan Yükseköğretim Kurulu bu kapsamda yeni bir adım daha attı. Savunma Sanayi Akademi’nin verdiği dersler mühendislik bölümlerinin olduğu fakültelerde savunma sanayi ile ilgili olabilecek mühendislik bölümlerinde yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının uygun görüşü ile seçmeli ders olarak okutulabilecek. Ayrıca bu dersleri doğrudan Savunma Sanayi Akademiden alan öğrencilerin kredilendirme işlemleri üniversitelerin kurullarının uygun görüşüyle yapılacak.

Yükseköğretim Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademinin ders içeriklerinin üniversite müfredatına dahil edilerek kredilendirilmesine ilişkin protokol imzalamasının ardından, Savunma Sanayi Başkanlığı ile de iş birliğine gitti.

Buna göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan protokolün devamı olarak Savunma Sanayi Akademi tarafından hazırlanan ve içeriği Yükseköğretim Kurulu Eğitim Komisyonunca uygun görülen Savunma Sanayi 101 ile Savunma Sanayi 401 dersleri, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarınca onaylanması halinde mühendislik bölümlerinin olduğu fakültelerde savunma sanayi ile ilgili olabilecek mühendislik bölümlerinde seçimlik ders olarak yer alacak. Söz konusu dersleri doğrudan SSB Akademiden alan adı geçen bölümlerdeki öğrencilerin derslerinin nasıl kredilendirileceği konusunda üniversiteler karar alacak.

Öğrencilerin ekosisteme katılması için farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Savunma Sanayi 101 dersi ile savunma sektörüne giriş için gereken temel ve teknik yetkinliklerin kazandırılması, sektörün kapasitesini artırmak ve dolayısıyla ulusal güvenliği daha ileri seviyelere çıkarmak amacıyla öğrencilerin ekosisteme katılması için farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Savunma Sanayi 401 dersinde de savunma teknolojileri ve sistemlerinin tarihçesi ve gelişimi ile savaş tarihindeki gelişmeler, bu gelişmelerin bilim ve teknoloji alanlarındaki ilerlemelerle ilişkisi, dünyada önde gelen savunma sanayi firmalarının çalışmaları, günümüzde ve gelecekte savunma ve silah teknolojilerindeki gelişmeler anlatılacak.

Başta Savunma Sanayi Başkanlığı yöneticileri olmak üzere savunma sektöründe önde gelen firmaların/kurumların yöneticileri de derslerde öğrencilere hitap edecek. Pilot uygulama olarak bahar döneminde iki dersle başlanacak uygulamaya, önümüzdeki dönemlerde yeni derslerle devam edilecek.”

Kaynak: anka