Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili soruşturmalara ilişkin bilgi verdi.        
Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Hatay Adliyesi Konferans Salonu’nda gazetecilerle bir araya geldiği “Medya İletişim Bürosu Koordinasyon Toplantısı”nda deprem soruşturması ve depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Cumhuriyet Başsavcısı Çelikkol ile birlikte Cumhuriyet Başsavcısı vekili Cüneyt Kerimhan Acer, Cumhuriyet Savcısı Turgay Özkahraman ve Medya İletişim Personeli Bürosu Özge Büyüktaş da hazır bulunduğu toplantı Hatay Adliye Sarayında yapıldı.    
Çelikkol, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, afetlerde Hatay Adliyesi ve Hatay ceza infaz kurumlarında görev yapan 32 personelin de yaşamını yitirdiğini kaydetti. Depremde Hatay’da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenler varsa ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Çelikkol, depremlerin ardından DNA örneği alınan 193 cenazede eşleşme olmadığını söyledi.
“DNA ÖRNEĞİ İÇİN ADLİYEYE BAŞVURUN”
Kimlik tespit çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Çelikkol, “Hatay il merkezinde (merkez Antakya ve Defne ilçeleri) 17 bin 615 insanımızın deprem nedeniyle vefat ettiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda yapılan ölü muayene işlemleri neticesinde ilk etapta 2 bin 18 kişinin kimlik bilgileri tespit edilememişti ancak gerçekleştirilen tahkikatlar dahilinde, biyolojik örnek veren 708 kişi ile yapılan inceleme ve tanık beyanları ile DNA, parmak izi ve fotoğraf eşleşmesi sonucu 1825 kişinin kimlik tespiti yapılarak cenazeleri yakınlarına teslim edilmiştir. Vücut bütünlüğü bozulmuş 193 cenazenin DNA örnekleri alınmış ancak eşleşme yapılamadığından yakınlarına teslim edilememiştir. Depremde Hatay’da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenler varsa ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak, DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.
Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Deprem Suçları Soruşturma Bürosu'nda 22 bin 581 soruşturma dosyası açıldığı bilgisini paylaştı. Çelikkol, "Vefat olayı gerçekleşen 1759 bina tespit edilmiş olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaları devam etmektedir. Soruşturmaya konu deprem dosyalarından 975 binanın ruhsatsız yapı olduğu tespit edilmiştir." açıklamasını yaptı. 

“Memleketin İnşası Fiilen Başlamalıdır” “Memleketin İnşası Fiilen Başlamalıdır”

"BELEDİYELERDEKİ BİNA RUHSATI DOSYASINA EL KONULDU" 
Soruşturma süreci kapsamında Antakya ve Defne belediyelerindeki bina ruhsatı dosyalarına delillerin kaybolmaması için Cumhuriyet Başsavcılığı'nca el konulduğunu aktaran Çelikkol, Antakya Belediyesinden 1370, Defne Belediyesinden 231 ruhsat dosyasının emanet bürosunda muhafaza edildiğini söyledi. 

"113 KİŞİ TUTUKLANDI"
Soruşturmalar hakkında bilgi veren Çelikkol, "Soruşturmalar kapsamında 6 Şubat 2023'ten itibaren yıkılan binaların yapımından sorumlu olan 113 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebiyle tutuklanmıştır. Deprem Suçları Soruşturma Bürosunda 22 bin 581 soruşturma dosyası açılmıştır. Yapılan inceleme ve tespitler sonucunda bunlar bina bazlı değerlendirilerek, birleştirme sonucu bu dosyalar 3 bin 522 dosyaya düşürülmüştür” dedi.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları